reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zakup > Historia pojazdu w CEPiK. Jak ją sprawdzić i co można się dowiedzieć?

Historia pojazdu w CEPiK. Jak ją sprawdzić i co można się dowiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu jedynym źródłem informacji na temat auta używanego był… sprzedający. Dziś kierowcy mają ważne narzędzie, którym jest historia pojazdu w CEPiK.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców została utworzona na mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym z roku 1997. Niestety przez wiele lat była po pierwsze tworem wyłącznie fikcyjnym, a po drugie bazą zawierającą wiele błędów. Dziś można powiedzieć, że CEPiK jest na dobrej drodze do osiągnięcia pełnej funkcjonalności. A to daje kierowcy dość ważne narzędzie wspierające go podczas zakupu pojazdu używanego. Co to oznacza? Kupujący ma możliwość sprawdzenia historii serwisowej auta, a konkretnie historii rejestracji, badań technicznych oraz może podejrzeć aktualny przebieg.

Historia pojazdu w CEPiK - zawsze jest… bezpłatna!

Historia pojazdu w CEPiK jest całkowicie bezpłatna - należy o tym pamiętać! Adresem, pod którym uzyskuje się dostęp do danych jest https://historiapojazdu.gov.pl. Tym samym kierowcy powinni uważać na wszystkie te strony, które przed uzyskaniem informacji o samochodzie proszą o wniesieni opłaty za pomocą sms-a czy przelewu internetowego. To klasyczne oszustwo i podszywanie się pod CEPiK! Poza tym do uzyskania informacji o pojeździe kupujący nie potrzebuje zbyt dużej ilości danych. Wystarczy uzyskanie od sprzedawcy numeru rejestracyjnego, numeru nadwozia VIN oraz daty pierwszej rejestracji.

Raport wygenerowany przez CEPiK zawiera w pierwszej kolejności pakiet najważniejszych danych. Pokazuje informacje o pojeździe, jednostce napędowej czy podstawowe dane techniczne. Poza tym baza wskazuje czy samochód posiada ważne badanie techniczne i polisę ubezpieczenia OC, jaki jest przebieg wykazany podczas ostatniej wizyty w stacji kontroli pojazdów oraz informuje o tym czy auto nie znajduje się w ewidencji jako kradzione. Na pierwszej stronie raportu zawarte są też dane dotyczące daty wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego, daty wydania karty pojazdu oraz świadectwa homologacji.

Historia pojazdu w CEPiK - oś czasu to baza informacji!

Historia pojazdu w CEPiK daje też dostęp do tzw. osi czasu. Na niej zaznaczone są wszystkie informacje zawarte w bazie na temat konkretnego samochodu. Przykład? Oś posiada naniesione dane dotyczące daty produkcji, pierwszej rejestracji, poszczególnych badań technicznych (wraz z przebiegiem i datą ich ważności), ewentualnych zmian właściciela czy wprowadzenia współwłaścicieli oraz np. zgłoszenia kradzieży pojazdu. Warto pamiętać o tym, że informacje dotyczące przebiegu są wprowadzane do systemu CEPiK przez diagnostów dopiero od roku 2014. Wcześniejsze wpisy takich danych nie będą zatem zawierać.

Historia pojazdu w CEPiK może stanowić dla kupującego niezwykle ważną informację. W pierwszej kolejności pozwoli sprawdzić czy sprzedający nie oferuje np. samochodu kradzionego. Wykrycie takiego pojazdu powinno być jednoznaczne ze zgłoszeniem sprawy na policję! Poza tym na podstawie danych wygenerowanych w raporcie kierowca ma szansę ocenić prawdziwość słów sprzedającego. Może sprawdzić czy ten nie kłamał np. podając ilość poprzednich właścicieli oraz czy np. nie „zoptymalizował” przebiegu w pojeździe. W przypadku samochodów posiadający instalację LPG, można też sprawdzić kiedy odbył się montaż układu zasilającego.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Historia pojazdu w CEPiK. Jak ją sprawdzić i co można się dowiedzieć?
Historia pojazdu w CEPiK. Jak ją sprawdzić i co można się dowiedzieć?

Historia pojazdu w CEPiK. Jak ją sprawdzić i co można się dowiedzieć?
Historia pojazdu w CEPiK. Jak ją sprawdzić i co można się dowiedzieć?

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama