REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto przed zakupem skorzystać z jazdy próbnej?

Piotr Czerniakowski
Jazda próbna. fot. Newspress
Jazda próbna. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jazda próbna autem, którego kupno bierzemy pod uwagę, jest jedną z najważniejszych czynności, jakie możemy wykonać przed ostatecznym podjęciem decyzji. W poradniku podpowiadamy jak mądrze wykorzystać jazdę próbną, na co uważać i co dodatkowo zrobić, aby nasz zakup był udany.

Niemal każdy człowiek w swoim życiu dokonuje tysięcy wyborów przy zakupach – od zapałek za 10 groszy po mieszkanie za kilkaset tysięcy. W przypadku tańszych produktów, wybór wydaje się tym prostszy, że nawet jak wybierzemy źle, to straty pieniężne nie będą tak bolesne. Jak dokonać udanego zakupu w przypadku nowego auta?

REKLAMA

Przyszły właściciel auta przy wyborze kieruje się różnymi pobudkami. Własne doświadczenie, poradniki motoryzacyjne, opinia kolegów lub rodziny, czy fachowa opinia specjalisty – zazwyczaj wszystko to wpływa na nasz wybór. Jednak w sytuacji gdy w konkretnym aucie nawet nie siedzieliśmy, to ani najlepsze katalogi, ani najbardziej fachowa opinia nie powiedzą nam jak się w aucie czujemy albo jak się auto prowadzi. Jedynym sposobem na przekonanie się, czy auto pasuje nam we wszystkich względach, jest odbycie jazdy próbnej.

Zobacz też: Jak przewieźć motocykl niewiekim kosztem?

REKLAMA

W momencie gdy od auta oczekujemy czegoś więcej niż odpowiedniego wyglądu i satysfakcjonujących danych na papierze, musimy sprawdzić jak auto sprawdza się w praktyce. Na co dzień będziemy bowiem nim głównie jeździć, a nie podziwiać i patrzeć w prospekt albo dowód rejestracyjny.

Nie chodzi nam tu jednak o wypatrzenie sobie jednego auta. Jeśli nie sprawdzimy jak jeździ się modelami innych marek, skąd będziemy wiedzieć, czy przypadkiem któreś auto nie spodoba się nam bardziej? Najgorszym błędem jest upieranie się przy jednym modelu auta. Powody bywają bardzo różne – a to szwagier jeździł i auto mu się spodobało,  a to pisali w gazetach, że nasz upatrzony model dobrze wypada na tle konkurencji, a to z kolei jesteśmy przyzwyczajeni do jednej marki/modelu i nie chcemy tego zmieniać. By coś ocenić i ewentualnie docenić lub nie, musimy mieć porównanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Ograniczamy roczne wydatki na eksploatację samochodu

REKLAMA

Jazdy testowe to usługa, która jest standardem niemalże we wszystkich salonach sprzedaży w Polsce. Czasami nawet nie musimy się na nią umawiać z wyprzedzeniem – gdy pracownicy salonu mają czas, a samochód jest placu, na przejażdżkę możemy ruszyć niedługo po wejściu do salonu. Jedynym problemem może być to, że auto którym będziemy jeździć, niemalże na pewno nie będzie dokładnie takie, jakie byśmy chcieli kupić. Istnieją bowiem dziesiątki, a czasem i setki konfiguracji, uwzględniając silnik, rodzaj skrzyni biegów, wersję wyposażenie, o kolorze lakieru nie wspominając. W sytuacji gdy nie trafimy na pożądane auto, pozostaje nam jedynie udać się do innego, najlepiej większego dilera.

Auta testowe są zazwyczaj maksymalnie wyposażone. Jest to chytry zabieg dilerów, którzy chcą pokazać auto od jak najlepszej strony. Rzeczywiście, klienci zazwyczaj są pod wrażeniem zarówno wyposażenia auta, jak i elokwencji pracownika salonu, który opowiada nam o aucie w samych superlatywach. „Szczęka opada” dopiero gdy spytamy o cenę modelu, którym się poruszamy. Nie dajmy się więc zmanipulować – rzadko kiedy nasze auto będzie tak skonfigurowane, jak auto testowe. Oczywiście w salonie niczego nam nie zabronią, a jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy, nawet nam to ułatwią. Pamiętajmy jednak, że wyposażenie dodatkowe może finalnie zwiększyć cenę o niemalże 100 % w porównaniu z podstawową wersją. Zachowanie trzeźwego umysłu jest ważne zarówno w przypadku pań, jak i panów. Kobiety zazwyczaj zachowują większy rozsądek w kwestii doboru silnika, jednak dadzą się skusić takimi „bajerami” jak chociażby indywidualna aranżacja wnętrza. U mężczyzn jest dokładnie odwrotnie – są w stanie pojechać do salonu po vana ze stukonnym dieslem, i wrócić kabrioletem z V-ósemką pod maską.

Zobacz też: Jak działa system DNA w autach Alfa Romeo?

W krajach Europy Zachodniej, a zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów, do tematu wyboru auta podchodzi się bardzo poważnie. Specjaliści uważają, że idealnym rozwiązaniem jest odbycie jazdy testowej, a w momencie gdy auto nam się spodoba – wypożyczenie go na dłuższy okres. Założenie jest prawidłowe – nie sposób ocenić auto po godzinnej przejażdżce. Jednak nie zawsze jest to możliwe, ponieważ tak jak i w przypadku salonów sprzedaży, wypożyczalnie mają ograniczony wybór aut. Jest on praktycznie zerowy w momencie, gdy chcemy kupić auto dopiero co pojawiające się w salonach sprzedaży. Dość jednak o tym, ponieważ w Polsce nikogo na takie rozwiązanie nie stać.

Co może zrobić zatem przeciętny Kowalski? Przede wszystkim  postarać się zdobyć jak najwięcej informacji o jak największej ilości aut. Oprócz odbycia jazdy próbnej warto poprzeglądać katalogi, poczytać fora internetowe poświęcone konkretnym autom, czy zaciągnąć opinii mechaników samochodowych, którzy mieli do czynienia z danym autem. Dwa ostatnie sposoby są niewątpliwie najbardziej miarodajną i „obiektywną” metodą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA