reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zakup > Leasing zwrotny czy refinansowanie pożyczką leasingową?

Leasing zwrotny czy refinansowanie pożyczką leasingową?

Przedsiębiorca będący właścicielem samochodu może uzyskać gotówkę w wyniku sprzedaży auta do leasingu bądź dzięki refinansowaniu pożyczką leasingową. Obie możliwości niosą ze sobą pewne skutki podatkowe. Każda opcja może być skuteczna w zależności od okoliczności.

Czym jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny to transakcja, polegająca na sprzedaży auta przez właściciel auta firmie leasingowej. W ten sposób przedsiębiorca uzyskuje pieniądze, ale nadal ma możliwość eksploatacji pojazdu.

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczki leasingowej udziela firma leasingowa na cel, jakim jest zakup środka trwałego. Rozlicza się ją tak samo jak kredyt, ale cały czas pozostaje się właścicielem przedmiotu.

Jak to wygląda w praktyce?

Decydując się na leasing zwrotny, sprzedajemy auto na podstawie faktury VAT. Sprzedaż staje się więc przychodem firmy, od którego trzeba zapłacić podatek.

Przychód - koszt z tytułu wkładu własnego = dochód stanowiący podstawę opodatkowania

Sprzedając auto do leasingu za 50 000 zł netto przy wkładzie 10 000 zł netto, do opodatkowania zostanie 40 000 zł plus VAT. Konieczność zapłacenia podatku od tej kwoty jest jedną z większych wad tego rodzaju finansowania. Poza tym przy leasingu zwrotnym każdego miesiąca przedsiębiorca otrzymuje od leasingodawcy fakturę za ratę leasingu. Cała rata staje się kosztem podatkowym.

Zobacz również: Jak sfinansować zakup samochodu - gotówka, leasing, kredyt czy pożyczka?

Refinansowanie dzięki pożyczce leasingowej

Przy refinansowaniu pożyczką leasingową nie dochodzi do sprzedaży samochodu. Tym samym nie ma obowiązku opłacania podatku VAT. Pożyczka jest bowiem udzielana pod zastaw samochodu. Kosztem podatkowym w tym przypadku są odsetki, od których nie jest naliczany podatek VAT.

Jakich formalności trzeba dopełnić, aby uzyskać finansowanie?

Aby uzyskać leasing zwrotny, należy okazać dokumenty finansowe, załączyć informacje o majątku, zobowiązaniach i zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. Potrzebne będą również dane z dowodu osobistego, informacje dotyczące działalności gospodarczej i przedmiotu leasingu oraz przedstawienie faktury zakupu z potwierdzeniem zapłaty. Należy też określić, jaki jest cel leasingu zwrotnego.

Przy refinansowaniu pożyczką leasingową procedura jest znacznie uproszczona, ponieważ okazuje się dowód rejestracyjny pojazdu, dowody osobiste, informacje o wyposażeniu auta oraz zdjęcia, oświadczenie o dochodach za ostatnie pół roku i podstawowe informacje o prowadzonej działalności. Auto musi być wolne od zastawów.

O sile pożyczki leasingowej świadczy jednak nie tylko uproszczona procedura przyznawania. Jeśli z przedstawionych dokumentów wynika, że firma ma kłopoty z płynnością finansową, może nie otrzymać leasingu zwrotnego. Inaczej jest przy pożyczce, ponieważ jest ona przyznawana na dowolny cel związany z działalnością.

Materiał firmy CLS

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama