REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Symbole: źródło cennej wiedzy o samochodzie

Łukasz Szewczyk
Naklejki na karoserii i szybach mogą zdradzić historię pojazdu.
Naklejki na karoserii i szybach mogą zdradzić historię pojazdu.

REKLAMA

REKLAMA

Liczba sposobów na weryfikację bezwypadkowej przeszłości pojazdów jest ogromna. Zaskakująco dużo mogą powiedzieć niepozorne naklejki na karoserii oraz symbole na szybach i elementach.

REKLAMA

Oczywiście nie mówimy o naklejkach reklamujących konkretnego dealera lub serwis. "Bujną" historię danego pojazdu mogą zdradzić folie pełniące rolę ozdobników, informujące o wyposażeniu, a wreszcie - naklejane logotypy i nazwy danego modelu.

REKLAMA

Doskonałym przykładem są ozdobne naklejki, które w niektórych modelach umieszczono w okolicach przetłoczeń karoserii. Warto wzmóc czujność, jeżeli naklejki na przednich i tylnych drzwiach są identyczne, natomiast wyraźnie różni się od niej nalepka na błotniku. Zmiana koloru może być efektem niszczącego działania światła oraz pozostałych czynników atmosferycznych, jednak zazwyczaj przyczyna leży gdzie indziej. Na bardzo wnikliwą kontrolę stanu używanego pojazdu trzeba przygotować się w przypadku wykrycia zaburzeń symetrii w rozmieszczeniu oznaczeń lub stwierdzenia brakującej nalepki. Oczywiście mogła samoistnie się odkleić, co z pewnością będzie sugerował sprzedający. Powód zazwyczaj jest jednak zupełnie inny.

Zobacz też: Jak poznać powypadkowy samochód?

Mnogość niepozornych oznaczeń

Jakie naklejki, poza wspomnianymi liniami, powinny wzbudzić nasze zainteresowanie? ABS, 4WD, 4x4, Airbag, Katalysator, wszelkie oznaczenia wersji wyposażeniowych... Lista jest naprawdę długa. W celu zawężenie kręgu poszukiwanych symboli warto zdobyć archiwalne katalogi danego modelu lub poszukać zdjęć w sieci. W przypadku nowoczesnych samochodów liczba tego typu ozdobników jest ograniczona. Nie oznacza to jednak, że można z czystym sumieniem zapomnieć o wadze naklejek w rozpoznawaniu historii pojazdu. Te były, są i na pewno jeszcze długo będą obecne na owiewkach motocykli i skuterów. Mało tego, praktycznie na każdej części znajduje się jakiś symbol - oznaczenie modelu, pojemność silnika, czy wreszcie nazwa lub logotyp producenta. Naklejki niemal zawsze pokrywana warstwa bezbarwnego lakieru, który sprawia, że stają się odporne na działanie czynników atmosferycznych i eksploatacyjnych. W skutek lakierowania naklejane oznaczenia tworzą niemal gładką powierzchnię z resztą elementu. Jeżeli między owiewką i napisem możemy zauważyć lub wyczuć wyraźny próg, który świadczy o nałożeniu naklejki bezpośrednio na lakier, warto z większym dystansem podchodzić do zapewnień o nieskazitelnej historii pojazdu.

Zobacz też: Jak sprawdzić grubość lakieru w aucie? Ekspert radzi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podczas przywracania uszkodzonego pojazdu do stanu dawnej świetności naklejki są często pomijane. Nieraz bywają trudno dostępne albo wręcz niemożliwe do zamówienia. Najczęściej do ponownego nałożenia naklejek na lakierowaną karoserię skłaniają ich bardzo wysokie ceny. Dość powiedzieć, że oryginalny koszt kilku motocyklowych oznaczeń idzie w setki złotych. Oczywiście naprawiający może posiłkować się zamiennikami. Mając to na uwadze, warto porównać odcień i kształty naklejek z różnych stron pojazdu. Praktyka pokazuje, że nie zawsze wyglądają identycznie.

Warto zwrócić uwagę również na symbole na szybach. Są na nich grawerowane informacje o producencie oraz daty produkcji. Kropki oznaczają miesiąc, natomiast cyfry - rok. W przypadku szyb wyprodukowanych między styczniem (6 kropek) i czerwcem (1 kropka) kropki znajdują się przed cyfrą, w drugiej połowie roku schemat ulega odwróceniu (lipiec - 6 kropek; grudzień - 1 kropka). Daty produkcji szyb mogą różnić się między sobą. Nie należy się niepokoić, gdy szyby są nieco starsze od pojazdu. W magazynie mogły oczekiwać na zamontowanie do interesującego nas pojazdu.

Istnieją modele, które posiadają szyby pochodzące od różnych poddostawców. Innego producenta należy spodziewać się w przypadku przedniej szyby oraz szyb wypełniających słupki nadwozia. Do myślenia powinny dać natomiast szyby nowsze od samochodu, jak również obecność akcesoryjnych szyb. W obu przypadkach możemy mieć do czynienia z powypadkowym samochodem. Niestety reguła nie zawsze się sprawdza. Przednia szyba mogła zostać wymieniona po uderzeniu kamieniem, natomiast boczne czasami padają ofiarą włamywaczy. Od roku produkcji oraz informacji o wytwórcy nie warto więc uzależniać decyzji o zakupie pojazdu.

Pomocne w weryfikacji deklaracji o bezwypadkowej historii mogą być również plastikowe elementy. Zazwyczaj wytwórcy umieszczają na nich daty produkcji. Czasami są to zwykłe, liczbowe oznaczenia, w innych przypadkach tabele z miesiącami i tygodniami. Zdarzają się także nalepki. Czego szukać i jakich informacji należy się obawiać? Podobnie jak w przypadku szyb, czujność należy wzmóc po stwierdzeniu elementu młodszego niż cały samochód. Starsze części są dopuszczalne. Różnice mogą być znaczne. Pojazdy z konkretnego rocznika modelowego są często produkowane od sierpnia do lipca kolejnego roku. Części musiały trafić do fabryki przed rozpoczęciem składania danego auta. W efekcie pojazd wyprodukowany w czerwcu 2006 roku może posiadać elementy z marca 2005 roku. Warto pamiętać, że dzięki tej wiedzy można także zweryfikować deklaracje o tym, że w aucie nie palono papierosów. Popielniczka nie powinna być nowsza od samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA