REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto kupić roczne auto z salonu? Auto z poprzedniego rocznika – czy to się opłaca?

Max Trela
Czy warto kupić nowe roczne auto? Auto z poprzedniego rocznika – czy to się opłaca?Fot. Ford
Czy warto kupić nowe roczne auto? Auto z poprzedniego rocznika – czy to się opłaca?Fot. Ford

REKLAMA

REKLAMA

Ci, którzy są zainteresowani zakupem nowego auta, powinni zadać sobie jedno ważne pytanie. Czy koniecznie musi być ono wyprodukowane w tym roku? W salonach często zostają tzw. „ostatnie sztuki” z poprzedniego rocznika i warto dokładnie przejrzeć taką ofertę. Sprzedawcy w takich przypadkach są najczęściej nadzwyczaj elastyczni! Czy to się opłaca? Co oferują producenci?

Najbardziej popularną formą zachęty do zakupu aut z ubiegłego roku, jaką stosują firmy samochodowe, są obniżki ceny. W przypadku małych samochodów rabaty zaczynają się zwykle od kwoty dwóch tysięcy i potrafią sięgać nierzadko powyżej pięciu tysięcy złotych. Decydując się natomiast na auto klasy kompaktowej lub wyższej, upust cenowy może już wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy.

REKLAMA

Oprócz mniejszej ceny samochody wyprodukowane w zeszłym roku często oferują jeszcze dodatkowe pakiety wyposażeniowe, które też kosztują mniej niż w przypadku aut z obecnego rocznika. Czasami jest to tylko jeden element dodatkowego wyposażenia, na przykład alarm albo czujniki parkowania.

Zobacz też: Jakie auto kupić za 10 tysięcy złotych?

REKLAMA

Promocje związane z zakupem aut z poprzedniego rocznika mogą dotyczyć także takich akcesoriów, jak ogumienie. Można również kupić auto z bardzo przystępnym cenowo pełnym zakresem ubezpieczenia określonym procentem od wartości zakupionego pojazdu. Warianty z upustem cenowym, dodatkowym wyposażeniem i promocyjnym ubezpieczeniem mogą być do wyboru przy zakupie danego modelu, ale są i takie oferty, gdzie klient może skorzystać ze wszystkich trzech naraz.

Promocje na auta z poprzedniego rocznika mogą jednak dotyczyć tylko wybranych wersji silnikowych i wyposażeniowych. Innym ograniczeniem może być określona liczba samochodów biorących udział w promocji poprzedniego rocznika produkcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie stać cię? A może raty...

Chętnym na samochody wyprodukowane w ubiegłym roku firmy kuszą również różnymi formami finansowania.

Przykładem może być kredyt 50/50 na 12 miesięcy bez odsetek i prowizji bankowej. Wpłata własna wynosi 50 proc. wartości pojazdu, a drugą połowę płacimy po upływie roku.

Zobacz też: Czy warto kupić auto poleasingowe?

Zakup auta w systemie 50/25/25 rozłożonym na dwa lata polega na tym, że najpierw wpłacamy połowę wartości auta. Pozostała do spłaty druga połowa rozłożona jest na dwie równe raty. Pierwszą płacimy po roku, a drugą po dwóch latach od daty zakupu auta.

REKLAMA

Jeszcze inną formą może być kredyt z obniżonym oprocentowaniem określonym minimalnym wkładem własnym, na przykład 30 proc. wartości pojazdu i różnym do wyboru okresem kredytowania, np. od 24 do 60 miesięcy. Niektóre firmy oferują nawet trzyletni kredyt o nominalnej stopie oprocentowania w skali rocznej 0 proc. przy określonej wpłacie własnej.

W przypadku leasingu możliwe jest otrzymanie kilku pierwszych darmowych rat. Istnieje przy tym również możliwość wyboru różnych okresów leasingu z różnymi minimalnymi wpłatami wstępnymi. Na przykład jeśli decydujemy się na leasingować auto przez 36 miesięcy, musimy wpłacić na początku 30 proc. jego wartości.

Przy wyborze leasingu na 48 lub 60 miesięcy wpłata wstępna wynosi już 20 proc. wartości auta. Atrakcyjne formy finansowania zakupu aut z poprzedniego rocznika często występują również w połączeniu z upustami cenowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA