Jazda samochodem to nie tylko sposób na przemieszczanie się pomiędzy punktami na mapie, ale przede wszystkim ogromna przyjemność. Cichy pomruk silnika, precyzja prowadzenia i świadomość mocy drzemiącej pod maską – wszystko to daje poczucie prawdziwej niezależności. Przyjemność z jazdy można jednak jeszcze bardziej spotęgować przy pomocy kilku przydatnych gadżetów. Sprawdź zatem, w jakie dodatki do auta warto się zaopatrzyć!
Gadżety samochodowe
reklama
reklama
- podnoszą komfort podróży;
- pozwalają na lepsze uporządkowanie przestrzeni w kabinie i bagażniku;
- wpływają na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
Eksperci z salonów Feu Vert stworzyli listę 5 najbardziej praktycznych sprzętów i dodatków, w które warto wyposażyć własne auto.
Zobacz też: Android Auto będzie dostępny na smartfony
1. Radio samochodowe
Kto z nas nie lubi słuchać ulubionej muzyki w trakcie podróży? Radio należy obecnie do standardowego wyposażenia auta. Nowoczesne odtwarzacze pozwalają już nie tylko na odbiór radia czy słuchanie muzyki z płyt CD, ale także na odtwarzanie plików mp3 oraz wyświetlanie komunikatów o nazwie stacji lub aktualnie granym utworze.
Na rynku dostępnych jest jednak wiele modeli, różniących się od siebie szeregiem parametrów technicznych, które mają bezpośredni wpływ na jakość dźwięku i komfort użytkowania. Dobre radio samochodowe powinno być wyposażone w:
- regulację balansu, umożliwiającą zmianę natężenia dźwięku w różnych miejscach samochodu;
- korektor dźwięku, pozwalający na uwypuklenie niskich lub wysokich tonów oraz dopasowanie efektów dźwiękowych do indywidualnych upodobań;
- dodatkowe złącza i wejścia, umożliwiające podłączenie dodatkowych urządzeń, np. smartfona, odtwarzacza mp3, pendrive’a czy karty pamięci.
Warto również zwrócić uwagę na możliwość sterowania radiem za pomocą kierownicy. Wyeliminuje to konieczność odrywania dłoni od kierownicy w trakcie jazdy.
2. Wideorejestrator
Urządzenie służy do nagrywania tego, co dzieje się na drodze lub w bezpośrednim sąsiedztwie samochodu. Dzięki niemu można uwiecznić zarówno piękne widoki, jak i zyskać dowód w razie stłuczki lub innej niebezpiecznej sytuacji na drodze. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- rozdzielczość – im wyższa, tym lepsza jakość nagrania;
- szerokość kąta obiektywu – kąt ten mieści się w zakresie od 90 do 180 stopni; dobrej jakości obiektyw powinien mieć kąt minimum 120 stopni – dzięki temu zarejestruje wszystko, co dzieje się przed samochodem;
- jasność obiektywu – im mniejsza wartość oznaczająca jasność, tym mniej zakłóceń i szumów;
- liczba klatek na sekundę – im wyższa, tym lepsza płynność obrazu.
Zobacz też: Jak właściwie dobrać hak holowniczy do samochodu?