| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Przyciemnianie szyb samochodowych - przepuszczalność światła

Przyciemnianie szyb samochodowych - przepuszczalność światła

Dopuszczalna przepuszczalność szyb w samochodzie jest określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Mało osób zdaje sobie sprawę, że dwa lata temu przepisy te zostały zmienione. Jakie są aktualne normy dotyczące przepuszczania światła przez szyby pojazdu?

Przyciemnianie szyb samochodowych podyktowane jest najczęściej albo względami wizualnymi albo praktycznymi. Nie zawsze jednak możliwe jest wykonanie tego zabiegu w stopniu zadowalającym właściciela pojazdu. Związane jest to z restrykcyjnymi normami dotyczącymi bezpieczeństwa jazdy.

Przepuszczalność światła - zmiana przepisów

Mało osób zdaje sobie sprawę, że przepisy prawa stale ulegają pewnym zmianom i modyfikacjom. W rezultacie mogą się pojawić problemy nawet z takim autem, które jeszcze dzień wcześniej spełniało regulacje prawne.

Zobacz też: Przednia szyba z wyświetlaczem HUD - ile kosztuje jej wymiana?

W przypadku przyciemniania szyb samochodowych także nastąpiły pewne zmiany. Obecnie reguluje je rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, które zostało zmienione 21 lutego 2011 roku. Nowe przepisy są nieco mniej restrykcyjne od starych, ale nadal ich nieprzestrzeganie grozi utratą dowodu rejestracyjnego i koniecznością przystosowania auta do danych regulacji prawnych.

Aktualne normy określające współczynnik przepuszczania światła przez szyby pojazdu

Według aktualnego rozporządzenia szyby pojazdu:

- przednie i boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70 %.

Według poprzedniego zapisu szyba przednia musiała przepuszczać min. 75 % światła.

W przypadku gdy szyby będą przepuszczały za mało światła do wnętrza pojazdu policjant będzie zmuszony zatrzymać pojazd. Jeśli uda się nam pozbyć folii z szyb jeszcze w trakcie kontroli możemy zachować dokument. Niestety w obu przypadkach właściciel pojazdu nie będzie mógł odzyskać pieniędzy zainwestowanych w przyciemnienie szyb w pojeździe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »