reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Wilgoć w samochodzie. Którędy dostaje się woda do mojego samochodu?

Wilgoć w samochodzie. Którędy dostaje się woda do mojego samochodu?

W samochodzie pod dywanikiem pojawia się wilgoć? Po umyciu auta w bagażniku jest kałuża? Albo w czasie jazdy na zakręcie na nogi zaczyna wypływać strumień wody? To może oznaczać, że nasz samochód jest nieszczelny. Pytanie tylko, gdzie?

Jak się okazuje, podejrzanych miejsc może być wiele. Kabina pasażerska nie jest całkowicie oddzielona od komory silnikowej. Do jej wnętrza przeprowadzone są wiązki kabli, a na grodzi znajdują się także przykręcone elementy (np. serwo hamulca). Niektóre miejsca nieszczelności mogą być o tyle zaskakujące, bo wydają się być wykonane z jednolitego materiału i nie powinny posiadać nieszczelności – mowa tu na przykład o słupkach drzwiowych.

Jak rozpocząć szukanie nieszczelności?

Określmy miejsce, w którym woda zbiera się w naszym samochodzie. Jeżeli zauważamy, że pojawia się ona po myciu, zacznijmy działać od razu po tym jak umyliśmy samochód. Być może oprócz mokrego dywanika, odkryjemy inne miejsca, które są wilgotne. Będziemy mogli zobaczyć wtedy drogę wody do wnętrza naszego samochodu. Czyli szukamy „po nitce do kłębka”. Może okazać się, że woda pod siedzeniem kierowcy tak naprawdę dostaje się od tyłu pojazdu. Ponieważ rynienka dachowa jest niedrożna, woda przepływa przez łączenia klapy bagażnika, która jest umocowana w niektórych samochodach tuż nad tylnymi siedzeniami (np. nadwozie typu liftback) i stamtąd spływa do najniższego punktu nadwozia. Winowajcą może być także niedrożne odprowadzenie wody przy szyberdachu lub zniszczone uszczelnienie w jego okolicy.

Zobacz też:  Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty nie mieszczące się w jego wnętrzu?

Najpierw oczyścić

Częstym powodem wpływania wody do kabiny pasażerskiej jest niedrożna rynienka podszybia lub kanalików z nią współpracujących. Stojąca woda znajduje sobie drogę przez miejsca, w których wiązki elektryczne przechodzą do wnętrza lub po prostu przez filtr przeciwpyłkowy (sprawdźmy czy jest suchy). Jeżeli rynienka jest drożna, może okazać się, że jest z jakichś powodów pęknięta, co może powodować podobne problemy. Winne mogą być także odprowadzenia wody na błotnikach samochodu i nieszczelności na otworach technicznych w nadkolach. Szukając miejsc przedostawania się wody powinniśmy w tych przypadkach zwrócić uwagę także na ewentualnie pojawiającą się rdzę w takich punktach, co może być dla nas sygnałem do zawężenia poszukiwań.

Jeżeli widzimy, że woda zbiera się w samochodzie, zacznijmy poszukiwania tuż po deszczu lub umyciu auta. Mamy większą szansę na znalezienie źródła przecieku bez demontowania tapicerek i osłon samochodu.

Oprócz słupków A i B, sprawdźmy również same drzwi. W niektórych modelach samochodów występuje folia, której łączenia z biegiem czasu tracą szczelność. W efekcie woda zbiera się w ich zagłębieniach, a podczas jazdy przedostaje się do wnętrza. Powodem może być także niedomykający całkowicie szyby mechanizm elektrycznego sterowania lub zniszczone uszczelnienia wokół nich. Czasem winowajcą może być także miejsce przykręcenia anteny. Samochody posiadają również korki spustowe w podłodze. Także te miejsca powinniśmy wziąć pod uwagę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama