| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty nie mieszczące się w jego wnętrzu?

Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty nie mieszczące się w jego wnętrzu?

Zachodzi czasem konieczność przewiezienia samochodem przedmiotów o znacznych gabarytach, które nie mieszczą się w jego wnętrzu, nawet po złożeniu lub zdemontowaniu foteli lub ich oparć. Wielu kierowców nie radzi sobie z tym problemem.

Na drogach widać czasem wolno jadące samochody osobowe, z których okien wystają pod pewnym kątem listwy drewniane, jakieś rury lub karnisze, a w okresie przed świętami Bożego Narodzenia także choinki. Często ich końce są odległe od boku auta prawie o metr, stwarzając poważne zagrożenie dla przechodniów a także innych pojazdów. Kierowca z trudem wyczuwa szerokość swojego pojazdu, powiększoną przez wystające z boku długie przedmioty. Może nimi zaczepić przypadkowo o przydrożne słupy, słupki znaków drogowych i inne pojazdy.

Zobacz też: Jak rozmieszczać bagaż i inne przedmioty w samochodzie?

Długie przedmioty, o długości porównywalnej z długością przewożącego je auta można z powodzeniem przewozić na bagażniku dachowym, np. typowym do przewozu nart. Jeżeli ich końce wystają z tyłu pojazdu nawet o kilkanaście centymetrów, należy je oznakować czerwoną chorągiewką, a nocą dodatkowo czerwonym światłem, np. diodową czerwoną lampką rowerową.

Gdy brak bagażnika dachowego, takie przedmioty można przewozić bezpośrednio na dachu samochodu, ale trzeba podłożyć pod nie choćby ciasno zwinięty koc, grubą gąbkę itp. aby nie porysowały lakieru. Poza tym należy wszystko starannie przymocować, choćby sznurkiem przeciągniętym przez szpary w lekko opuszczonych szybach drzwi. Podczas jazdy zamocowania takie mają tendencję do samoistnego luzowania się, dlatego trzeba je co jakiś czas kontrolować lub przynajmniej obserwować mocujący je sznurek, czy nie zaczyna luźno zwisać.

Niektóre przedmioty o mniejszej długości, takie jak karnisze okienne czy sadzonki drzew można przewozić we wnętrzu pojazdu, wysuwając ich końce przez całkowicie otwarty szyberdach. Nie powinny one wystawać wyżej niż kilkadziesiąt centymetrów ponad dach z uwagi na powstający na nich w czasie jazdy opór powietrza, który może je uszkodzić. Również one same pod jego wpływem mogą uszkodzić krawędzie i uszczelki otworu szyberdachu. Z tego powodu należy z tak wystającymi przedmiotami jechać wolno i ostrożnie, zwracając przy tym uwagę, aby o nic nimi nie zaczepić.

Zobacz też: Jak naprawić tapicerkę materiałową, a jak skórzaną? Czy pranie może zniszczyć tapicerkę w samochodzie?

Niektóre przedmioty, takie jak złożone rowery itp. można przewozić także w bagażniku, z otwartą klapą. Trzeba jednak pamiętać, aby je dobrze oznakować czerwoną chorągiewka lub po zmroku czerwonym światłem, jeżeli wystają poza tylny obrys pojazdu. Ponadto nie mogą one w żadnym stopniu zasłaniać ani tylnych świateł pojazdu, ani jego tablicy rejestracyjnej i nie mogą wystawać poza boczny obrys samochodu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »