REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozmieszczać bagaż i inne przedmioty w samochodzie?

Jakubowski Ryszard
ładunek w bagażniku i w kabinie musi być tak rozmieszczony i zamocowany, aby nie było możliwe jego samoczynne przemieszczanie się. fot. Fotolia
ładunek w bagażniku i w kabinie musi być tak rozmieszczony i zamocowany, aby nie było możliwe jego samoczynne przemieszczanie się. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Właściwe załadowanie samochodu jest ważne z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo jazdy. Nie mniej istotne jest zapobieganie nadmiernemu zużyciu przeciążonych opon i elementów zawieszenia, zwłaszcza sprężystych.

Na drogach widać czasem samochody osobowe, które „wloką” bagażniki prawie po jezdni, mając jednocześnie przednie koła bardzo odciążone. Pojazdy takie bardzo trudno zachowują prostolinijny tor jazdy, w zakrętach mają silną tendencję do podsterowności, nawet przy przednim napędzie. Co gorsza, na wybojach ich przednie koła mają tendencję do odrywania się od nawierzchni drogi nawet przy sprawnie działających amortyzatorach.

REKLAMA

Nawet, gdy w bagażniku znajduje się ciężar o właściwej masie, może stać się on przyczyną utraty sterowności przez pojazd. W skrajnym przypadku nie tylko ułatwi wpadnięcie w poślizg, ale bardzo utrudni wyjście z niego – wszystko za sprawą bezwładności. Wyobraźmy sobie zwykłą dziecięcą karuzelę bez napędu, z kilkoma fotelikami na mniej więcej czterometrowych ramionach, podpartych w środku osią, wokół których mogą się w poziomie obracać.

Zobacz też:  Jaki jest najlepszy sposób na zaparowane szyby w samochodzie?

REKLAMA

Gdy foteliki są puste, taka karuzela delikatnie wprawiona w ruch, zatrzymuje się dość szybko. Gdy na dwóch przeciwległych fotelikach usiądą dzieci, czas od jej uruchomienia do zatrzymania będzie znacznie dłuższy – właśnie dzięki bezwładności.

Odpowiednikiem takiej dziecięcej karuzeli jest samochód. „Dziećmi” na końcach ramienia są ciężki silnik i ciężki ładunek w bagażniku. Oś obrotu znajduje się gdzieś w okolicach oparć przednich foteli. Jeżeli na śliskiej nawierzchni taki zespół ciężarów zacznie się obracać w poślizgu, w praktyce nic nie jest w stanie przeciwstawić się jego inercji, a więc obrót samochodu będzie trwał aż do chwili gdy siły jego bezwładności (ściślej: siły wynikające z momentu obrotowego) nie będą w stanie pokonać oporów tarcia opon o nawierzchnię.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też:  Jaki zamontować bagażnik dodatkowy?

REKLAMA

Często jest to nawet kilka obrotów. Mogą one zakończyć się katastrofą, jeżeli na drodze obracającego się pojazdu znajdzie się jakaś przeszkoda, np. przydrożne drzewo, inny pojazd lub rów. Ponieważ pojazd z ładunkiem w bagażniku i pasażerami we wnętrzu ma mniejsze tendencje do „piruetów” na drodze, niż pojazd tylko z ładunkiem i kierowcą, należy dla bezpieczeństwa część ciężkiego ładunku przenieść do kabiny pasażerskiej i umieścić tuż za przednimi fotelami.

Może się okazać konieczne wymontowanie tylnego siedzenia. Nie wolno przy tym zapominać, aby ładunek w bagażniku i w kabinie był tak rozmieszczony i zamocowany, aby nie było możliwe jego samoczynne przemieszczanie się. Przy przewożeniu dużych, szerokich pojemników z rzadkimi cieczami trzeba zadbać, aby były one całkowicie napełnione. W przeciwnym wypadku rozkołysany płyn, jeżeli jest go dostatecznie dużo, może utrudnić kierowanie pojazdem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA