| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Alfa Romeo 147: sterowanie ipodem z kierownicy – opis krok po kroku

Alfa Romeo 147: sterowanie ipodem z kierownicy – opis krok po kroku

Ipod jest bardzo popularnym gadżetem. W poradniku tym pokażemy jak zintegrować nasz odtwarzacz z oryginalnym radiem w Alfa Romeo 147.

Celem naszej modyfikacji będzie podłączenie Ipoda pod standardowe radio samochodowe w taki sposób, żeby można było sterować nim zarówno z kierownicy, jak i z panelu radia. Całą pracę będziemy wykonywać na radiu z MP3, czyli Alfa 937 CD MP3 SW 3.17

Zobacz też: Alfa Romeo: montaż zmieniarki – opis krok po kroku

Co będzie nam potrzebne?

• Interface iPod
• Wyjmaki do radia
• Ipod

Na początku uwaga odnośnie do interfejsu. Musimy kupić specjalny pod radio Blaupunkta, model 7 607 540 521. Koszt nie powinien przekroczyć 80 złotych.
Rozpoczynamy od zdemontowania radia. Wkładamy wyjmaki w przygotowane pod to otwory. Wsuwając je delikatnie, poczujemy, w którym momencie uwolniliśmy zapadkę blokującą. Przechylamy wyjmaki na zewnątrz i wyciągamy radio. Na początku sprawdzamy jego wersję software. Jeżeli mamy niższą niż 3.17, najprawdopodobniej modyfikacja się nie uda.

Po wyjęciu radia dokonujemy wstępnego rozeznania wtyczek. Interesuje nas pusta niebieska wtyczka. Zamiast niej wkładamy wtyczkę interfejsu. Kolejny krok łączy się z pewną dobrowolnością wyboru. Decydujemy, gdzie ma się znajdować końcówka przewodu do Ipoda. W zależności od tego, jak chcemy poprowadzić nasz kabel, musimy zdemontować odpowiednie elementy. Na pewno będziemy go prowadzić przez całe wnętrze deski rozdzielczej.

Polecamy: Jak naprawić elektromagnes rozrusznika?

Nasza propozycja to umiejscowienie wtyczki pod klapą schowka. Jednak ma to pewne minusy. Montujemy radio na swoje miejsce i włączamy je. W opcjach wybieramy źródło muzyki. W naszym przypadku będzie do zmieniarka CDC. Powinien się wyświetlić ekran powitalny interfejsu. Sprawdzamy działanie połączenia. Nie powinno być dla nas żadnym zaskoczeniem, że na wyświetlaczu radia nie ma informacji o wykonawcy lub liście odtwarzania.

Playlisty wybieramy strzałkami do góry i do dołu. Kolejny otwór to przycisk w lewo lub w prawo. Sterowanie w kole kierownicy spełnia te same funkcje. Jeśli chodzi o wgrywanie muzyki na Ipoda wygląda to następująco: CD1 – są to wszystkie utwory znajdujące się na odtwarzaczu, CD2-CD10 to poszczególne playlisty. Niestety, frimware interfejsu wprowadza graniczenie do 10.

Polecamy: Jak kontrolować bilans energetyczny w samochodzie?

Wracając do montażu w schowku. To właśnie brak informacji o aktualnym stanie Ipoda powoduje, że najlepiej zamontować go blisko radia, na stojaku. Wówczas nie mamy żadnych problemów z przeszukiwaniem pamięci odtwarzacza.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »