REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kolor podświetlenia zegarów wpływa na kierowcę podczas jazdy?

Producenci samochodów bardzo dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że kolory mogą oddziaływać na ludzi Fot. Moto.wieszjak.pl
Producenci samochodów bardzo dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że kolory mogą oddziaływać na ludzi Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Klasyczne zielone, nowoczesne niebieskie, albo krwiste czerwone – kolor podświetlenia zegarów w samochodach rzadko jest dobierany „na oko”. Producenci kształtują w ten sposób wizerunek marki. Przykład? Choćby nowy opel Astra, który po wciśnięciu przycisku "Sport" zmienia podświetlenie na intensywnie czerwone.

Kolor kontra charakter?

REKLAMA

Producenci samochodów bardzo dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że kolory mogą oddziaływać na ludzi. Jak to działa? Generalnie kolor otoczenia im jest łagodniejszy tym spokojniej zachowuje się w danym środowisku człowiek. Najbardziej „delikatny” jest oczywiście kolor biały, neutralny to zielony, niebieski to kolor chłodny, a czerwony... ten jest najbardziej agresywny, żywiołowy i drażniący.

A jak to działa w świecie motoryzacji? Jeśli pojazd ma być bardziej „damski”, modny, i łagodny producenci starają się stosować jak najwięcej białych dodatków. Przykład? Najbardziej dosadnym będzie kokpit Fiata 500. Jego delikatne kolory powodują, że kierowca nie denerwuje się nawet na niezbyt czytelne wskaźniki.

Zobacz również: Kierowcy seniorzy: w jakim wieku należy zrezygnować z prowadzenia auta?

Kolor zielony to swojego rodzaju standard. Jego podstawowa zaleta to możliwie najbardziej neutralny charakter. Zielony nie wywołuje emocji, a jest przy tym najmniej męczący dla ludzkiego oka. Problem w tym, że jest też nudny i monotonny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego hitem ostatnich lat były wskaźniki niebiesko-czerwone. To bardzo świadoma kombinacja barw. Zimny niebieski i gorący czerwony dobrze się komponują i wyważają. Dają jednocześnie uczucie chłodnej technologicznej nowoczesności i sportowego charakteru.

Najnowsza technologia w służbie...

REKLAMA

Najnowszym wynalazkiem w świecie auto kolorów są zegary świecące, a nie podświetlane. To rozwiązanie dało upragnioną przez wielu producentów możliwość zmiany barwy w zależności od „potrzeb”. Z drugiej strony to bardzo sprytny wynalazek, który pozwala wyeliminować wadę kontrastowej, kombinacji czerwieni z niebieskim.

Wróćmy jednak do tematu kolorów. Póki co producenci nie pochwalili się badaniami dotyczącymi zależności koloru wskaźników, a sposobu prowadzenia auta. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że brak „papieru” nie przeszkadza im w manipulowaniu kierowcą. Przykład – nowy Opel Astra. Jeśli dokupimy pakiet sport dostaniemy „magiczny” przycisk, który oprócz ingerencji w elektronikę zmienia też kolor podświetlenia – oczywiście na czerwony.

Zobacz również: Bezpieczeństwo pieszych – jak widzą ich kierowcy?

Dodajmy, że towarzystwa ubezpieczeniowe na całym świecie od dawna prowadzą badania dotyczące powiązania charakteru kierowcy z kolorem auta jakim jeździ. Te dane są wykorzystywane do ustalania podstawy składki. Najdroższy zawsze jest kolor czerwony, najtańszy biały i zielony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA