reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Kluczyki - co zrobić, gdy się je zgubi, złamie, zostaną skradzione?

Kluczyki - co zrobić, gdy się je zgubi, złamie, zostaną skradzione?

Czasy gdy kluczyk był zwykłym kawałkiem metalu minęły bezpowrotnie. W kluczyku zakodowanych jest wiele informacji, które mają utrudnić złodziejowi jego podrobienie. Niestety jeśli taki kluczyk zaginie lub zostanie skradziony, jego odtworzenie nie będzie operacją łatwą, ani tanią.

Nieuwaga kosztuje

Przygoda ze zagubieniem kluczyka spotka prędzej czy później każdego użytkownika auta. W takiej sytuacji najczęściej większość z nas po prostu sięga po drugi komplet. Słusznie. Jeśli jednak sytuacja miałaby się powtórzyć, trzeba dorobić kolejną parę kluczy – tak na wszelki wypadek. I tu właśnie zaczynają się schody.

Dlaczego? Bo większość kierowców posługuje się tzw. „master key”, czyli głównym kluczem, na którym wybite są numery zamków i wszystkie dane potrzebne do jego odtworzenia. Kluczyki zapasowe najczęściej nie nadają się jako wzór do dorabiania i nie mają wbudowanego pilota, który rozbraja alarm, a może nawet otwierać drzwi garażowe w naszym domu.

Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Jeśli klucz został zniszczony lub np. utopiony i mamy pewność, że nie dostanie się on nigdy w nieodpowiednie ręce wtedy czekają nas jeszcze stosunkowo niewielkie wydatki. Stosunkowo bo w zależności od marki i modelu auta wyrobienie w autoryzowanym serwisie wtórnika głównego kluczyka będzie kosztować od 350 do 900 złotych.

Co ważne taki klucz można wyrobić jedynie po udowodnieniu, że jest się właścicielem pojazdu. Dealer poprosi zatem o pokazanie dokumentów, a jeśli auto jest leasingowane lub rejestrowane na firmę niezbędne będzie wypełnienie kilku dokumentów potwierdzających tożsamość osoby ubiegającej się o wtórnik. Wyrobienie kluczyka może trwać nawet 2-3 tygodnie.

Dużo więcej formalności i niestety wydatków czeka nas gdy mamy podejrzenia, że kluczyki zostały skradzione.

Zobacz też: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

Nie ułatwiaj zadania złodziejowi

Główny kluczyk (master) w ręku złodzieja oznacza najczęściej, że czeka nas wymiana wszystkich bębenków zamków i stacyjki. Wszystko dlatego, że coraz rzadziej istnieje możliwość dostosowania tego ostatniego elementu do nowego kluczyka. To natomiast równoznaczne jest z koniecznością ingerencji mechaników i wyższymi kosztami - trzeba się przygotować na kwotę czterocyfrową.

W przypadku bardziej popularnych marek na „nowe zamki” i kluczyki nie będzie trzeba natomiast długo czekać. Importerzy są w stanie sprowadzić komplet bębenków i kluczyków w czasie 3-4 dni. (To nie pomyłka, komplet nowych kluczy można dostać dużo łatwiej i szybciej niż wtórnik zagubionego kluczyka).

Kradzież kluczyków trzeba każdorazowo zgłosić na policji! Jeśli tego nie zrobimy, a do naszego auta spróbuje się ktoś włamać, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Dorabianie kluczyka nie w autoryzowanym serwisie – czy to możliwe?

Kluczyki, nawet te z kodami i pilotami, można również dorabiać w wyspecjalizowanych punktach, a nie w ASO. Warto przy tym dodać, że są konkretne modele (np. mercedesa), których niestety poza fabryką skopiować się nie da. W wielu przypadkach może się również okazać, że koszt niefabrycznego kluczyka jest tylko o kilka procent niższy niż w serwisie. Nie podlega jednak dyskusji, że najnowocześniejsze maszyny ślusarskie bez większych problemów radzą sobie również z „kopiowaniem” oprogramowania.

Jest jednak jeden warunek - trzeba mieć główny kluczyk (master), który posłuży jako wzornik i dokumenty auta, jako dowód własności. W tym przypadku sama tzw. karta kodowa może niestety nie wystarczyć.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama