| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

Wilgoci w aucie nie da się uniknąć, również zimą. Można natomiast z nią skutecznie walczyć. Oto kilka przykładów.

Ochrona pod dywanikami

Po dłuższym postoju we wnętrzu auta panuje taka sama temperatura, jak na zewnątrz. Podczas jazdy wnętrze się nagrzewa. Takie zmienne warunki sprzyjają panoszeniu się wilgoci. Pod gumowymi dywanikami zbiera jej się najwięcej, skąd następnie przenika do wykładziny wyścielającej podłogę przedziału pasażerskiego. Skutecznym sposobem na wilgoć pod dywanikami jest podłożenie pod nie kilku arkuszy papierowych ręczników.

Zobacz też: Jak często wymieniać oleje, płyn hamulcowy, płyn wspomagania, płyn chłodniczy? Ekspert radzi

Wilgoć w bagażniku

Nieosłonięte wewnętrzne powierzchnie blach pokrywy bagażnika to miejsce, w którym również osiada wilgoć. Skroplona woda może spadać do wnętrza bagażnika, mocząc znajdujące się tam przedmioty. Może również spływać do częściowo zamkniętych profili pokrywy zwiększając ryzyko powstawania ognisk korozji. Obu tych przypadłości możemy uniknąć, jeśli natychmiast po zauważeniu kropli wody na wewnętrznych powierzchniach pokrywy, wytrzemy je do sucha.

Elektryka zagrożona

Producenci aut doskonale zdają sobie sprawę, jakie kłopoty może sprawiać wilgoć obecna w połączeniach elektrycznych. Dlatego starają się jej tam nie dopuścić, stosując szczelne obudowy tych połączeń. Nie zawsze się to jednak udaje. Jeśli przyczyną jakiejś elektrycznej awarii jest zawilgocone złącze, najpierw należy je dokładnie osuszyć, a następnie spryskać jego styki i wnętrze preparatem o zdolnościach wypierania wilgoci. Nie zaszkodzi pomyśleć również o dokładniejszym uszczelnieniu osłony.

Zobacz też: Jak korzystać ze świateł przeciwmgłowych?

Woda w paliwie

Właściciele aut z silnikami benzynowymi do walki z wilgocią mają środki zwane depresatorami. W nieco lepszej sytuacji są posiadacze diesli. A to dlatego, że filtry paliwowe w tych autach mogą być wyposażone w czujniki informujące o nagromadzonej tam wodzie, która oddzieliła się od oleju napędowego. Wtedy wystarczy tylko odkręcić zawór w dolnej części obudowy filtra i kilkoma ruchami ręcznej pompki pozbyć się niepotrzebnej wody.

Zasłona na szybie

Do walki z zaparowanymi szybami dostępny jest pokaźny arsenał. O ile się da, możemy skierować na szyby intensywny nadmuch powietrza. Jeśli jest on wspomagany na dodatek układem klimatyzacji, osuszanie szyb jest najbardziej skuteczne. Rosę z szyb dobrze usuwają ściereczki z irchy lub irchowe gąbki. Osiadanie pary na szybie utrudniają też specjalne preparaty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »