| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak dbać o hak holowniczy?

Jak dbać o hak holowniczy?


Hak holowniczy, a raczej – stan, w jakim on się znajduje – ma istotny wpływ na bezpieczeństwo holowania przyczepy.

Mimo to w wielu samochodach jest on pozostawiany swojemu losowi. Skorodowany, z zaśniedziałymi stykami w gnieździe elektrycznym jest przyczyną wielu problemów, gdy zajdzie konieczność holowania przyczepy.

Najważniejszym elementem haka jest jego kula. Ściślej, jest to kulista kopuła z walcowym trzpieniem, o ściśle określonym kształcie i wymiarach, z których średnica jest najważniejsza. Kula powinna znajdować się w nienagannym stanie.

Zobacz również: Szyberdach, jak sprawdzić jego kondycję?

Powinna ją chronić specjalna elastyczna osłona, aby jej powierzchnia nie korodowała. W zastępstwie można zastosować częściowo wypełnioną towotem lub innym stałym smarem półkulistą pokrywkę (osłonkę) odpowiedniej średnicy, np. od dezodorantu. Smar powoduje, że przykleja się ona do kuli i nie spadnie.

Jeżeli kula haka jest niezabezpieczona, powinna być pokryta warstewką smaru, aby zapobiec korozji. Warstewka ta szybo pokrywa się kurzem i piaskiem, dlatego przed zapięciem na kuli zaczepu kulowego należy ją dokładnie usunąć i kulę posmarować niewielką ilością czystego smaru. Podobnie należy postąpić z resztkami smaru, które zawsze znajdują się wewnątrz zaczepu kulowego.

Zarówno kula, jak i zaczep kulisty ulegają naturalnemu zużyciu i z czasem powstaje między nimi coraz większy luz, który po osiągnięciu pewnej wartości może spowodować samodzielne odpięcie się przyczepy, co zwykle kończy się poważnymi uszkodzeniami jej i holującego ją samochodu. Luz ten można regulować samodzielnie.

Zobacz również: Manualna skrzynia biegów, jak o nią dbać?

Nakrętka regulacyjna znajduje się pod spodem zaczepu kulowego (pod sprężyną) i jest zabezpieczona specjalną podkładką. Po odgięciu płaskim mocnym wkrętakiem lub stępionym przecinakiem (zalecana ostrożność!) należy odpowiednim kluczem nasadowym lekko dokręcić nakrętkę i sprawdzić, czy luz został skasowany i zaczep daje się łatwo zapiąć na kuli. Jeżeli nadal występuje luz, należy mocniej dokręcić nakrętkę. Pamiętać przy tym, aby zawsze pozostał minimalny, niemal niewyczuwalny luz pomiędzy zaczepem i kulą. W przeciwnym wypadku zużycie obu tych elementów może być bardzo szybkie.

Po wyregulowaniu luzu należy ponownie zagiąć co najmniej jeden z brzegów podkładki zabezpieczającej i docisnąć do ścianki nakrętki, aby uniemożliwić jej samoistne odkręcanie się.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »