| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak dbać o hak holowniczy?

Jak dbać o hak holowniczy?


Hak holowniczy, a raczej – stan, w jakim on się znajduje – ma istotny wpływ na bezpieczeństwo holowania przyczepy.

Mimo to w wielu samochodach jest on pozostawiany swojemu losowi. Skorodowany, z zaśniedziałymi stykami w gnieździe elektrycznym jest przyczyną wielu problemów, gdy zajdzie konieczność holowania przyczepy.

Najważniejszym elementem haka jest jego kula. Ściślej, jest to kulista kopuła z walcowym trzpieniem, o ściśle określonym kształcie i wymiarach, z których średnica jest najważniejsza. Kula powinna znajdować się w nienagannym stanie.

Zobacz również: Szyberdach, jak sprawdzić jego kondycję?

Powinna ją chronić specjalna elastyczna osłona, aby jej powierzchnia nie korodowała. W zastępstwie można zastosować częściowo wypełnioną towotem lub innym stałym smarem półkulistą pokrywkę (osłonkę) odpowiedniej średnicy, np. od dezodorantu. Smar powoduje, że przykleja się ona do kuli i nie spadnie.

Jeżeli kula haka jest niezabezpieczona, powinna być pokryta warstewką smaru, aby zapobiec korozji. Warstewka ta szybo pokrywa się kurzem i piaskiem, dlatego przed zapięciem na kuli zaczepu kulowego należy ją dokładnie usunąć i kulę posmarować niewielką ilością czystego smaru. Podobnie należy postąpić z resztkami smaru, które zawsze znajdują się wewnątrz zaczepu kulowego.

Zarówno kula, jak i zaczep kulisty ulegają naturalnemu zużyciu i z czasem powstaje między nimi coraz większy luz, który po osiągnięciu pewnej wartości może spowodować samodzielne odpięcie się przyczepy, co zwykle kończy się poważnymi uszkodzeniami jej i holującego ją samochodu. Luz ten można regulować samodzielnie.

Zobacz również: Manualna skrzynia biegów, jak o nią dbać?

Nakrętka regulacyjna znajduje się pod spodem zaczepu kulowego (pod sprężyną) i jest zabezpieczona specjalną podkładką. Po odgięciu płaskim mocnym wkrętakiem lub stępionym przecinakiem (zalecana ostrożność!) należy odpowiednim kluczem nasadowym lekko dokręcić nakrętkę i sprawdzić, czy luz został skasowany i zaczep daje się łatwo zapiąć na kuli. Jeżeli nadal występuje luz, należy mocniej dokręcić nakrętkę. Pamiętać przy tym, aby zawsze pozostał minimalny, niemal niewyczuwalny luz pomiędzy zaczepem i kulą. W przeciwnym wypadku zużycie obu tych elementów może być bardzo szybkie.

Po wyregulowaniu luzu należy ponownie zagiąć co najmniej jeden z brzegów podkładki zabezpieczającej i docisnąć do ścianki nakrętki, aby uniemożliwić jej samoistne odkręcanie się.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »