reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak korzystać z kamery cofania?

Jak korzystać z kamery cofania?


Cofanie przy ograniczonej widoczności do tyłu, np. w samochodach typu van, albo dostawczych, jest rzeczą bardzo trudną. Najlepsze lusterka wsteczne nie zastąpią w takich pojazdach kamery cofania.

Martwe pole ma kształt klina zwężającego się ku tyłowi. Jego długość jest zależna zarówno od szerokości samochodu jak i od rodzaju lusterek zewnętrznych. Standardowe lusterka, zamontowane tuż przy szybach przednich drzwi, zapewniają widzialność tego, co się dzieje na całej drodze za samochodem nawet w odległości kilkudziesięciu metrów od jego tylnej ściany. Lusterka na wysięgnikach zmniejszają martwe pole do kilku metrów, mają jednak wadę: znacznie zwiększają przestrzeń, zajmowaną przez samochód i mogą stanowić przeszkodę np. podczas wjazdu w wąską bramę lub pomiędzy inne pojazdy na parkingu.

Rozwiązaniem tego problemu jest albo zapewnienie sobie podczas cofania pomocy innej osoby, która dopilnuje, aby nikt i nic nie znalazło się w martwym polu, albo – zastosowanie kamery cofania.

Zobacz również: Jak wymienić głośniki?

Na rynku są dostępne różnego rodzaju i różnej jakości kamery. Już te najtańsze, najprostsze znakomicie ułatwią cofanie i podniosą stopień bezpieczeństwa tego manewru. Bardziej wyrafinowane modele są połączeniem kamery z nawigacją GPS , które mają wbudowany mikrofon, pozwalający kierowcy słyszeć to, co dzieje się za pojazdem, np. głosy bawiących się tuż za nim dzieci.

Droższe modele kamer cofania mogą być używane w czasie jazdy dzięki funkcji lusterka wstecznego, co np. pozwoli na zauważenie w porę pojazdu jednośladowego, którego kierowca nierozważnie wjechał w martwe pole naszego samochodu. Przełączanie zestawu z funkcji nawigacji na funkcję dodatkowego lusterka wstecznego jest szybkie i proste – wystarczy jedno naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

Zobacz również: Jakie dodatkowe zegary warto zamontować?

Kamera cofania z funkcją lusterka wstecznego to także znakomite narzędzie w walce ze złodziejami. Zdarza się, że podczas postoju, np. w korku lub na parkingu, zakradają się oni od tyłu, wiedząc o martwym polu, by potem sprytnie i po cichu skraść przewożone dobra w skrzyni ładunkowej lub nawet wewnątrz samochodu. Kierowca zwykle dowiaduje się o tym dopiero, kiedy wysiądzie z auta i obejdzie je dookoła.

Mając włączoną kamerę będzie mógł w dowolnej chwili spojrzeć na to, co się dzieje w pobliżu jego samochodu i odpowiednio na to zareagować.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama