| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ wydechowy > Redukcja emisji azotu w układzie wydechowym silnika 2.0 TDI

Redukcja emisji azotu w układzie wydechowym silnika 2.0 TDI

Niektóre samochody Audi (np. Q5) z silnikiem 2.0 TDI o mocy 177 KM mają system redukujący emisję azotu za pomocą selektywnej redukcji katalitycznej. Układ ten wymaga dodatkowego zbiornika na roztwór mocznika w postaci płynu AdBlue, który jest wstrzykiwany do układu wydechowego. W poradzie poniżej opisujemy szczegóły funkcjonowania tego systemu.

Redukcja emisji azotu w układzie wydechowym silnika 2.0 TDI

W celu zredukowania emisji morderczych dla warstwy ozonowej gazów inżynierowie zainstalowali w nowym Q5 dodatkowy zbiornik na mocznik (płyn Ad Blue), który jest dawkowany do układu wydechowego i w procesie wielu skomplikowanych reakcji chemicznych oczyszcza spaliny i tym samym koloruje trawę na zielono i kwiaty na kolorowo.

Co to oznacza dla użytkownika? Oczywiście większy koszt serwisowania auta. Do właściwego działania system potrzebuje około mocznika w ilości 1%  w stosunku do zużywanego oleju napędowego. Według wyliczeń inżynierów Audi, 23 litrowy zbiornik powinien wystarczyć do przejechania dystansu pomiędzy przeglądami gwarancyjnymi. Jeśli tak się nie stanie, to odpowiednio wcześniej na tablicy przyrządów pojawi się biała kontrolka i komunikat, które poinformują kierowcę, że zostało jeszcze mocznika na pokonanie 2,4 tys. kilometrów. Przy 1000 kilometrów do wyczerpania Ad Blue kontrolka zmieni kolor na żółty. Wtedy należy udać się do serwisu Audi i uzupełnić płyn. Jeśli ktoś zbagatelizuje te komunikaty, to może się zdziwić, gdy przy zerowym zasięgu kontrolka zrobi się czerwona i nie będzie możliwości uruchomienia silnika.

Czytaj także

Aktualizacja: 15.02.2016

Źródło:

INFOR

Tagi

wydech

Zdjęcia

Silnik Diesla TDI
Silnik Diesla TDI

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »