REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z czego zrobione są klocki hamulcowe?

Tomasz Korniejew
Jakość materiałów użytych do zrobienia poszczególnych elementów klocka hamulcowego ma wpływ nie tylko na efektywność hamowania, ale też m.in. na to, że jednym klockom hamulcowym zdarza się piszczeć przy hamowaniu, a innym nie.
Jakość materiałów użytych do zrobienia poszczególnych elementów klocka hamulcowego ma wpływ nie tylko na efektywność hamowania, ale też m.in. na to, że jednym klockom hamulcowym zdarza się piszczeć przy hamowaniu, a innym nie.

REKLAMA

REKLAMA

Z czego zrobione są klocki hamulcowe? Jakość materiałów użytych do zrobienia poszczególnych elementów klocka hamulcowego ma wpływ nie tylko na efektywność hamowania, ale też m.in. na to, że jednym klockom hamulcowym zdarza się piszczeć przy hamowaniu, a innym nie.

Jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowe?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych klocków hamulcowych warto zdać sobie sprawę z kilku faktów.

REKLAMA

O wysokiej jakości klocków hamulcowych świadczy m.in. ich skuteczność hamowania po nawet znacznym rozgrzaniu. Im droga hamowania przy rozgrzanych elementach jest bardziej zbliżona do wyniku hamowania (z tej samej prędkości na takiej samej nawierzchni) który został osiągnięty gdy układ był zimny, tym klocki hamulcowe są wyższej jakości. Oczywiście na efektywność działania całego układu hamulcowego ma wpływ wiele elementów składowych ale w tym przypadku wystarczy porównać parametry osiągane przez klocki hamulcowe.

REKLAMA

Co więcej, wybierając klocki hamulcowe powinniśmy zastanowić się nad stylem jazdy. Zdecydowana większość kierowców z pewnością sięgnie po klocki hamulcowe ze średniej półki cenowej. Są one skonstruowane z materiałów, które z jednej strony nie generują zbyt wysokich kosztów produkcji, a z drugiej wykazują niezłą efektywność hamowania. Są przeznaczone dla osób wykorzystujących samochód w tradycyjny sposób, czyli jeżdżących z przeciętnymi prędkościami zarówno w mieście, jak i poza nim.

Najdroższe klocki hamulcowe to te, które zapewniają efektywne hamowanie nawet po bardzo forsownej jeździe. Niestety charakteryzują się również szybkim zużyciem, czyli zwiększoną częstotliwością wymiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei najtańsze klocki hamulcowe są zazwyczaj przeznaczone dla samochodów o najniższej masie, które jednocześnie nie osiągają wysokich prędkości.

Sprawdź nasz dział poświęcony naprawie hamulców

Z czego zbudowane są klocki hamulcowe?

Bez względu na to, jak drogi jest konkretny klocek hamulcowy, konstrukcja każdego z nich jest zbliżona. Główną różnicą jest jakość materiałów użytych do konstrukcji, co przekłada się na skuteczność hamowania i komfort eksploatacji.

Konstrukcja klocków hamulcowych na przykładzie klocków Breck:

Konstrukcja klocków hamulcowych na przykładzie klocków Breck:

Breck

Breck

Konstrukcja klocków hamulcowych na przykładzie klocków Breck:

REKLAMA

Płytka nośna – w przypadku dobrej jakości klocków, jest wytwarzana metodą dokładnego cięcia, tzw. fine blankingu. Gwarantuje to wysoką powtarzalność wymiarów, swobodną pracę klocka w zacisku i bezproblemowy montaż. Jest to duży atut marki Breck, gdyż większość producentów stosuje mechaniczne cięcie, które może powodować zatarcie klocka w zacisku, ciągłe hamowanie, a w efekcie uszkodzenie klocków i tarcz.

Shim – jest to metalowy element pokryty dwustronnie specjalną warstwą ochronną, która tłumi drgania i zapobiega piskom przez cały okres eksploatacji klocków. W produktach niższej jakości stosuje się powszechnie zamiennik w postaci tańszej i gorszej jakości warstwy antypiskowej z masy polimerowej. Ma to niestety bezpośredni wpływ na komfort użytkowania.

Materiał cierny – to podstawowy element klocków hamulcowych. Skład mieszanki jest najpilniej strzeżoną tajemnicą każdego producenta. Coraz częściej do produkcji wykorzystuje się ekologiczne materiały cierne, pozbawione metali ciężkich i niebezpiecznych włókien, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie ilości oraz inwazyjności wydzielanego pyłu.

Więcej informacji na temat układu hamulcowego znajdziesz tutaj

Międzywarstwa – doskonały izolator termiczny o grubości około 2 mm, który zabezpiecza zacisk hamulcowy przed przegrzaniem. Tłumi ona również znaczną część drgań powstających w układzie hamulcowym. Brak międzywarstwy powoduje najczęściej oderwanie materiału ciernego od blachy nośnej.

Klej – łącznik pomiędzy płytką nośną a międzywarstwą. Oparty na dyspersji wodnej (rodzaj procesu chemicznego), bez dodatków rozpuszczalników organicznych.

Compress Control – wyróżnik marki Breck, który gwarantuje, że każdy klocek hamulcowy, dzięki najnowocześniejszym i zautomatyzowanym procesom produkcji, to powtarzalny produkt wysokiej jakości.

Źródło: Materiały Breck

Konstrukcja klocków hamulcowych na przykładzie klocków Breck:
Breck
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA