reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ hamulcowy > Czy można jeździć bez hamulca ręcznego? I tak, i nie!

Czy można jeździć bez hamulca ręcznego? I tak, i nie!

Jest kilka newralgicznych punktów sprawdzanych przez diagnostę podczas okresowego przeglądu. Jednym z nich jest hamulec ręczny. Zatem czy można jeździć bez hamulca ręcznego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym kiedy tak właściwie kierowca powinien używać hamulca ręcznego. Po pierwsze w celu zabezpieczenia pojazdu pozostawianego na postoju. Ręczny dodatkowo unieruchomi samochód - zaraz obok wrzucenia np. drugiego czy wstecznego biegu. Po drugie hamulec pomocniczy przydaje się zawsze wtedy, gdy w czasie ruszania na skrzyżowaniu auto po puszczeniu hamulca roboczego zjeżdża. W ten sposób kierowca ma pewność, że samochód nie stoczy się na pojazd stojący z tyłu.

A więc czy można jeździć bez hamulca ręcznego? Trochę tak. Na postoju wystarczy zablokować pojazd za pomocą wrzuconego biegu. Jeżeli chodzi o ruszanie na wzniesieniu, wprawny kierowca i bez zaciągnięcia ręcznego będzie w stanie ruszyć, unikając stoczenia się pojazdu. Czemu zatem nie można jeździć bez hamulca ręcznego? Głównie z uwagi na sytuację prawną. Auto z niesprawnym hamulcem pomocniczym nie jest sprawne technicznie. A to rodzi dwa problemy.

Czy można jeździć bez hamulca ręcznego? Nie z powodu…

Kierowca, który zdecyduje się jeździć bez hamulca ręcznego, powinien liczyć się z tym, że usterka zostanie ujawniona przez diagnostę podczas najbliższego badania technicznego. Skutkiem będzie zatem negatywny wynik przeglądu. Dużo mniej realnym scenariuszem jest to, że usterkę wykryją funkcjonariusze podczas kontroli drogowej - na ogół ten element wyposażenia nie jest sprawdzany przez policję. Mimo wszystko ten scenariusza nadal jest możliwy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama