reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ hamulcowy > Czy można jeździć bez hamulca ręcznego? I tak, i nie!

Czy można jeździć bez hamulca ręcznego? I tak, i nie!

Jest kilka newralgicznych punktów sprawdzanych przez diagnostę podczas okresowego przeglądu. Jednym z nich jest hamulec ręczny. Zatem czy można jeździć bez hamulca ręcznego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym kiedy tak właściwie kierowca powinien używać hamulca ręcznego. Po pierwsze w celu zabezpieczenia pojazdu pozostawianego na postoju. Ręczny dodatkowo unieruchomi samochód - zaraz obok wrzucenia np. drugiego czy wstecznego biegu. Po drugie hamulec pomocniczy przydaje się zawsze wtedy, gdy w czasie ruszania na skrzyżowaniu auto po puszczeniu hamulca roboczego zjeżdża. W ten sposób kierowca ma pewność, że samochód nie stoczy się na pojazd stojący z tyłu.

A więc czy można jeździć bez hamulca ręcznego? Trochę tak. Na postoju wystarczy zablokować pojazd za pomocą wrzuconego biegu. Jeżeli chodzi o ruszanie na wzniesieniu, wprawny kierowca i bez zaciągnięcia ręcznego będzie w stanie ruszyć, unikając stoczenia się pojazdu. Czemu zatem nie można jeździć bez hamulca ręcznego? Głównie z uwagi na sytuację prawną. Auto z niesprawnym hamulcem pomocniczym nie jest sprawne technicznie. A to rodzi dwa problemy.

Czy można jeździć bez hamulca ręcznego? Nie z powodu…

Kierowca, który zdecyduje się jeździć bez hamulca ręcznego, powinien liczyć się z tym, że usterka zostanie ujawniona przez diagnostę podczas najbliższego badania technicznego. Skutkiem będzie zatem negatywny wynik przeglądu. Dużo mniej realnym scenariuszem jest to, że usterkę wykryją funkcjonariusze podczas kontroli drogowej - na ogół ten element wyposażenia nie jest sprawdzany przez policję. Mimo wszystko ten scenariusza nadal jest możliwy.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Nie zapominaj o tym!
Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Nie zapominaj o tym!

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama