| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Parkowanie na kopertach – zmiana przepisów

Parkowanie na kopertach – zmiana przepisów

Od lipca 2015 roku obowiązywać będą nowe zasady korzystania z miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Jak po zmianach będą przyznawane zezwolenia?

Koperty dla niepełnosprawnych

Pierwszą ze zmian będzie okres czasu, na który będzie wydawana karta parkingowa. Karty parkingowe będą imienne, a okres ważności będzie nie większy niż 5 lat. Kto może starać się o takie uprawnienia? Otrzymają je tylko takie osoby, które zmagają się z poważną niepełnosprawnością ruchową. Decyzję o wydaniu karty podejmie powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, który określi poziom schorzenia, a następnie wyda zgodę na przyznanie zezwolenia.

Zmiany, które zajdą w przepisach mają być po to, aby prawo do zatrzymywania się na miejscach dla niepełnosprawnych czyli tzw. kopertach, posiadali kierowcy, którzy wyjątkowo tego potrzebują. Do tej pory upoważnienia wydawano osobom, które potrafią bez problemu poruszać się, ale mają stwierdzoną inną niepełnosprawność np. osoby niesłyszące. Szef komisji polityki społecznej Sławomir Piechota potwierdza, że takie osoby niepełnosprawne mają stawać w normalnym, nieoznaczonym miejscu.

Ograniczenie wydawania kart parkingowych dla niepełnosprawnych

Czemu mają służyć zmiany w przepisach? Przede wszystkim powinna zmniejszyć się ilość wydawanych zezwoleń. Według szacunkowych danych ilość wydawanych kart sięga do 650 tysięcy rocznie. Po nowelizacji, do 2016 roku rejestr wydawanych kart ma obejmować od 200 do 300 tysięcy wydanych zezwoleń. Jako, że wielu niepełnosprawnych zbyt późno dowiedziało się o zmianach, wszystkie obecne karty będą ważne do 30 czerwca 2015 roku, zamiast do końca bieżącego roku. Do tego czasu każdy, kto chce ubiegać się o kartę parkingową, musi złożyć wniosek.

Zobacz też: Sfałszowana karta parkingowa dla niepełnosprawnych - 2000 zł kary

Nowe przepisy dotyczą również kar dla tych, którzy bez pozwolenia stają na kopertach. Obecnie za przekroczenie tych przepisów grozi kara pieniężna w wysokości 50 zł. Po wprowadzeniu zmian kwota wzrośnie do 500 złotych a ponadto będzie grozić przyznanie 5 punktów karnych. Za posiadanie karty bez uprawnień  będzie możliwość nałożenia kary nawet do 2000 złotych, a za jej podrobienie grozi oskarżenie o  fałszerstwo co może skutkować nawet karą więzienia.

Ustawa, która wchodzi w życie od przyszłego roku, podaje również zasady przydzielania miejsc z kopertą na parkingu. Dotychczas zależało to tylko od właścicieli parkingów, natomiast nowe przepisy uwzględniają ile miejsc musi być oznaczonych dla niepełnosprawnych. Jeżeli parking ma powyżej 100 miejsc, to stanowisk dla niepełnosprawnych powinno być co najmniej 4% wszystkich miejsc parkingowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »