REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakie mamy światła w samochodzie?
Jakie mamy światła w samochodzie?
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Jakie mamy światła w samochodzie? Czyli dziś omówimy składowe elementy reflektorów występujących w większości aut osobowych w Europie.

Jakie są światła w samochodzie?

Natężenie ruchu panujące na europejskich drogach sprawia, że kluczowa staje się nie tylko widoczność, ale i widzialność. A to prowadzi nas do roli, jaką pełnią światła w samochodzie. Za ich sprawą kierowca oświetla otoczenie, ale też pokazuje innym użytkownikom drogi swoją pozycję na jezdni oraz planowane manewry. A wielość tych funkcji sprawia, że w przeciętnym samochodzie może być aż 13 różnych świateł. Wszystkie omówimy poniżej.

REKLAMA

Rodzaj świateł w aucie:

  • światła pozycyjne/postojowe - wyznaczają pozycję pojazdu na jezdni lub w jej pobliżu w czasie zatrzymania lub postoju,
  • światła do jazdy dziennej - światła, które powinny być włączone w czasie od świtu do zmierzchu,
  • światła mijania - światła, na których auto w Polsce powinno być eksploatowane przez całą dobę, po zmierzchu tylko w pojazdach posiadających światła do jazdy dziennej, oświetlają co najmniej 40 metrów przed pojazdem,
  • światła drogowe/długie - światła dłużące do dodatkowego oświetlenia drogi, można ich używać w nocy poza terenem zabudowanym w taki sposób, aby nie oślepiać innych użytkowników drogi, oświetlają co najmniej 100 metrów przed pojazdem,
  • kierunkowskazy - za ich pomocą kierowca wskazuje kierunek jazdy i sygnalizuje manewry,
  • światła awaryjne - należy je włączyć podczas awaryjnego postoju,
  • światła stopu - uruchamiane za każdym razem, gdy kierowca wciśnie pedał hamulca,
  • światła przeciwmgłowe - przednie doświetlają drogę w sytuacji, w której na drodze panuje mgła, tylne sprawiają, że auta jadące za pojazdem widzą jego pozycję na drodze,
  • światło cofania - uruchamiane za każdym razem, gdy kierowca wrzuci bieg wsteczny,
  • światła odblaskowe - zwiększają widoczność pojazdu po zmroku na drodze,
  • światła obrysowe - wyznaczają linię boczną pojazdów długich np. dostawczych.

Jak włączyć światła w samochodzie?

Ilość świateł występujących w pojeździe może przytłoczyć początkującego kierowcę. Producenci doskonale o tym wiedzą. Właśnie dlatego starają się dbać o maksymalną intuicyjność ich obsługi. Przykład? Dobry pochodzi z Niemiec. Grupa Volkswagena jest znana np. z przełącznika zespolonego - za jego pomocą steruje się pracą większości świateł. Poza przełącznikiem zespolonym pozostają np. kierunkowskazy czy światła drogowe wybierane manetkami.

Światła w samochodzie: jak używać?

Na tym jednak rynkowe standardy nie kończą się. Bo są też światła, które uruchamiają się automatycznie po rozruchu lub wybraniu określonej funkcji pojazdu. Przykład? Do takich należą światła do jazdy dziennej, obrysowe, stopu czy cofania. Znane są też takie, których obsługa nie jest w ogóle konieczna. Zaliczyć do nich można światła odblaskowe. Kluczem do sukcesu jest też nowoczesna technologia i systemy automatycznego uruchamiania reflektorów. Pojazd jest wyposażany w czujnik natężenia światła i sterownik. Urządzenie kontroluje jasność i na tej podstawie włącza światła do jazdy dziennej, mijania i drogowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA