| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Reflektory ksenonowe, czy warto dopłacać?

Reflektory ksenonowe, czy warto dopłacać?

Na rynku samochodów używanych znajduje się wiele ofert pojazdów wyposażonych w reflektory ksenonowe. Także do wielu nowych modeli samochodów można tzw. ksenony dokupić. Czy warto decydować się na zakup samochodu z reflektorami ksenonowymi?

Reflektory ksenonowe jeszcze dziesięć lat temu były spotykane jedynie w najnowszych modelach samochodów i to tych z bogatszym wyposażeniem. Ksenony były niemalże synonimem samochodu drogiego, nowoczesnego i szybkiego.

Dziś reflektory ksenonowe nie są domeną jedynie najbogatszych odmian droższych modeli samochodów, lecz są rozpowszechnione wśród pojazdów segmentu C, a nawet B. Tym samym reflektory ksenonowe stanowią już nie tak drogą opcję na liście wyposażenia dodatkowego samochodów nowych i są często spotykane w samochodach wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym.

Zobacz też: Czym różnią się światła ksenonowe od biksenonowych? Jak są zbudowane?

Zalety reflektorów ksenonowych

W polskich warunkach klimatycznych zakup reflektorów ksenonowych nabiera sensu. Przez znaczną część roku w Polsce jest ciemno, a różnego rodzaju opady atmosferyczne również nie należą tu do rzadkości. W takich warunkach przewaga reflektorów ksenonowych nad tradycyjnymi światłami halogenowym jest spektakularna. Jasne światło żarników ksenonowych dużo lepiej rozświetla pochłaniający światło czarny, mokry asfalt, czyniąc prowadzenie samochodu w takich warunkach bezpieczniejszym.

Ale z drugiej strony przewaga nowocześniejszych świateł znacznie maleje w przypadku, gdy poruszamy się po oświetlonych ulicach miast.

Zobacz też: Światła ksenonowe czy żarówki ksenonowe? To nie jest to samo!

Reflektory ksenonowe - kiedy warto dopłacić

Za lepsze właściwości świetlne reflektorów ksenonowych trzeba zapłacić wyższymi kosztami eksploatacji. Żarniki wyładowcze są przynajmniej kilkukrotnie droższe niż dobrej jakości żarówki halogenowe i wbrew obiegowym opiniom często nie wykazują dużo dłuższej żywotności.

Stąd osoby o ograniczonym budżecie nie powinny dawać się skusić atrakcyjnie wyglądającym i świecącym reflektorom ksenonowym. Zakup tego typu reflektorów mogą też odpuścić nabywcy samochodów miejskich, którzy nie planują eksploatacji swoich pojazdów poza miastem.

Z kolei na zakup tego typu opcji powinny się zdecydować osoby zamożniejsze, które używają samochodu stosunkowo często również poza miastem.

  Zobacz też: Wykaz żarówek w najpopularniejszych markach aut w Polsce

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »