REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak używać świateł samochodowych? Ekspert ITS radzi

 Instytut Transportu Samochodowego
Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.
Jak prawidłowo używać świateł? fot. Mototarget
Jak prawidłowo używać świateł? fot. Mototarget

REKLAMA

REKLAMA

Stan oświetlenia pojazdów budzi wiele zastrzeżeń. W nocy dochodzi do kilkakrotnie większej liczby wypadków w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia, a wypadki te są znacznie poważniejsze w skutkach.

Większość współczesnych samochodów oferuje dobre oświetlenie za niewygórowaną cenę. Trzeba jednak o nie zadbać oraz dostosować technikę jazdy do możliwości świateł.

REKLAMA

Dla bezpieczeństwa ważny jest stan wszystkich trzech elementów oświetlenia: żarówek, lamp oraz ustawienia świateł.

Porady dla kierowców dotyczące używania świateł samochodowych

  1. Lampy powinny być sprawne i czyste.
  2. Wszystkie żarówki powinny się świecić. Warto je wymieniać parami. W samochodzie powinien być stale komplet żarówek zapasowych. Żarówki powinny być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien potrafić wymienić żarówki za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu, a informacja jak to zrobić powinna być zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.
  3. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione - zawsze po wymianie żarówki – i sprawdzone raz w roku.
  4. Należy ustawiać korektor poziomowania odpowiednio do obciążenia pojazdu (nie dotyczy ksenonów).
  5. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony - nawet do 20m. Należy zawsze dostosować prędkość do swojego zasięgu widzenia. Nie należy sugerować się zachowaniem innych kierowców.
  6. Nie wolno instalować i włączać podczas jazdy żadnych dodatkowych świateł widocznych z zewnątrz pojazdu oprócz wyposażenia fabrycznym pojazdu. Wyjątek stanowią niektóre światła ściśle określone przepisami.
  7. Gdy widzisz wadę świateł innego pojazdu (oślepianie, spaloną żarówkę, zbyt słabe lub nieprawidłowe światła) zasygnalizuj to dwoma krótkimi mignięciami.

Ad1. Wszystkie lampy oczyszczamy zawsze, kiedy się zabrudzą. Jeśli szyba przednia samochodu poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami jest brudna, to światła na pewno też. Najlepiej myć je czystą szmatką lub gąbką z dużą ilością wody lub odpowiedniego płynu, aby nie porysować kloszy. Jeśli lampy są zakurzone w środku, a można je rozkręcić to też należy je oczyścić. Jeśli oczyszczenie jest niemożliwe lampy należy wymienić.

Zobacz też: Jak ustawić światła drogowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ad.2. Wszystkie żarówki powinny świecić, jeśli nie - trzeba je wymienić. Zwróćmy uwagę na każdą lampę, a także na podświetlenia wskaźników kontrolek itp. Jeżeli mamy lampy z diodami LED, uszkodzenie choćby jednej diody oznacza awarię i taką lampę należy wymienić. Żarówki warto wymieniać parami. Jeśli spaliła się jedna warto wymienić drugą, gdyż prawdopodobnie wkrótce też się przepali. Zwykła żarówka po długim okresie świecenia ciemnieje i świeci znacznie słabiej, więc światła mogą się różnić między sobą. Samodzielna wymiana żarówek powinna być możliwa dla użytkownika i opisana w instrukcji obsługi pojazdu. Warto zapoznać się wcześniej ze sposobem wymiany żarówek i przećwiczyć te czynności, a w razie trudności skonsultować się z serwisem.

Przy zakupie samochodu warto poprosić sprzedającego by pokazał nam sposób wymiany żarówek. Niektóre żarówki dostępne na rynku są niskiej jakości. Ksenony i tańsze LED-y z upływem czasu świecą coraz słabiej, ale się nie przepalają. Trzeba je sprawdzać i okresowo wymieniać. Weryfikacja jakości żarówek we własnym zakresie jest praktycznie niemożliwe. Pomocna może być potwierdzona informacja o producencie żarówki (nie dostawcy). Najwięcej problemów bywa z bardzo tanimi żarówkami i różnymi „wynalazkami” z egzotycznymi opisami na opakowaniu i mnóstwem zachęcających haseł. Zakładanie nielegalnych „zamienników” żarówek halogenowych np. ksenonowych nie poprawia widoczności na drodze. Efektem jest złudne poczucie kierowcy, że ma lepsze światła. Poza tym „zamienniki” znacznie silniej oślepiają innych kierowców. Montowanie ich w reflektorach to poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Podobnie niewłaściwe jest stosowanie LED-owych „zamienników” żarówek. Natomiast homologowane lampy wyposażone fabrycznie w diody LED mogą być bezpiecznie użytkowane.

Zobacz też: Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

REKLAMA

Ad.3. Bardzo ważną sprawą jest ustawienie świateł. Należy to zrobić w warsztacie po każdej wymianie żarówki reflektora, po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie (zawieszenie, naprawy blacharskie po kolizjach) oraz okresowo sprawdzać. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to należy je naprawić lub wymienić.

Ad.4. Ważne jest poprawne używanie tzw. korektora ustawienia. Warto sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub spytać w serwisie jak należy ustawiać korektor w zależności od tego ile osób siedzi na siedzeniach z tyłu lub z przodu oraz od ilości bagażu. Problem ten nie dotyczy samochodów fabrycznie wyposażonych w „ksenony”, które mają automatyczne urządzenie poziomujące oraz pojazdów z automatycznym zawieszeniem.. Przy okazji ustawiania świateł poprośmy diagnostę, aby sprawdził czy korektor w ogóle działa i czy działa prawidłowo.

Zobacz też: Czy warto oceniać stan żarówki „na oko”? Porada

Ad.5. Nawet przy prawidłowo ustawionych światłach zasięg widoczności w światłach mijania jest ograniczony. Bezpieczna prędkość, może wówczas wynosić zaledwie 30-40 km/h. Może być większa, ale nie jest gwarantowana. Dlatego w nocy, używając świateł mijania, można wyprzedzać tylko wtedy, gdy widzimy wystarczająco daleko. Jadąc za innym pojazdem nieznacznie wolniej stracimy niewiele czasu, ale nie narazimy siebie i innych na ryzyko poważnego wypadku. Nie można sugerować się zachowaniem innych kierowców. Mogą mieć lepsze światła, lepszy wzrok albo mogą nie mieć wyobraźni.

Ad.6. Zestaw świateł samochodów i ich barw jest ściśle określony przepisami. Niektóre światła mogą być instalowane dodatkowo, ale muszą mięć homologację (np. światła do jazdy dziennej, światła przeciwmgłowe przednie, dodatkowe odblaski). Działanie dodatkowych świateł trzeba zweryfikować w stacji kontroli pojazdów.

Zobacz też: Jakie są plusy i minusy reflektorów ksenonowych?

Ad.7. Pomagajmy sobie wzajemnie! Jeżeli widzimy pojazd z problemem świateł sygnalizujmy to dwukrotnie krótko migając światłami. Reagujmy także, gdy inni nam sygnalizują problem. Bądźmy życzliwi dla innych kierowców w każdych okolicznościach!

Autor: dr inż. Tomasz Targosiński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA