reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Na co zwrócić uwagę przy kupnie nowego akumulatora?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie nowego akumulatora?

Wartość napięcia i pojemność to tylko dwie cechy akumulatora. Kupując nowy warto pamiętać o rzeczy najważniejszej - czy zmieści się on pod maską.

Kupujemy akumulator - co trzeba wiedzieć

Najważniejsze jest oczywiście to do jakiego nominalnego napięcia nowy akumulator ma być przystosowany i jaką ma mieć pojemność. Jeśli nie masz instrukcji obsługi, dane o napięciu i pojemności zawsze odczytasz ze starego akumulatora.

Znajomość napięcia akumulatora i jego pojemności to trochę za mało, żeby można było prawidłowo dobrać go do auta. Ważne są jego gabaryty, czyli wymiary zewnętrzne. Szczególnego znaczenia nabierają, jeśli akumulator mocowany jest w ciasnej i otwartej tylko od góry wnęce nadwozia.

Zobacz też: Czy tańsze zamienniki części samochodowych są gorsze?

W pozostałych wypadkach wystarczy zmieścić się w wymiarach półki pod akumulatorem. Kolejna istotna sprawa przy doborze akumulatora to układ i wykonanie biegunów. Przewody łączące akumulator mogą być tak zaprojektowane, że bieguny muszą się znaleźć w określonej pozycji. Spójrz na stary akumulator i zapamiętaj np. gdzie znajduje się biegun ujemny.

Bieguny akumulatora muszą mieć kształt pasujący do klem. Głównie rozróżnia się trzy rodzaje biegunów. Dwa z nich to ścięte stożki o zróżnicowanej grubości. Trzeci typ to bieguny płytkowe. Sprawdź więc, jakie są na starym akumulatorze. Jeśli to stożki, zmierz średnicę u dołu lub u góry jednego z nich, np. tego ujemnego.

Zobacz również: Jakie filtry są montowane we współczesnych samochodach?

Zadbaj o pewne mocowanie

Akumulator nie może być tylko włożony do auta. Musi być dobrze umocowany. Jeżeli w twoim aucie bateria jest zamocowana od dołu, zmierz wysokość tzw. stopki na dolnej krawędzi obudowy. W przypadku górnego mocowania za pomocą obejmy jedynym warunkiem jest wysokość akumulatora.

Zakup akumulatora to znaczący wydatek, dlatego nie zapomnijmy dowiedzieć się, czy nasz zakup można założyć samemu, czy musi to zrobić wskazany przez sprzedawcę warsztat i potwierdzić to w karcie gwarancyjnej. Skoro już mowa o gwarancji, warto rozważyć, czy nie wziąć tej baterii, która ma najdłuższy okres ochronny zapewniony przez producenta. Ważna jest również sieć punktów reklamacyjnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama