| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak dbać o akumulator w samochodzie? Ekspert radzi

Jak dbać o akumulator w samochodzie? Ekspert radzi

Akumulator to w naszym aucie bateria, skrzynka z prądem. Ważne więc, szczególnie zimą, żeby był dobrze naładowany. Zdarza się bowiem często, że z powodu niskiej temperatury akumulator odmawia posłuszeństwa.

Nie zawsze powodem padnięcia akumulatora musi być jednak niska temperatura. Może się tak zdarzyć np. z przyczyn bardzo długiego nie używania auta. Ponadto nowoczesne auta są nafaszerowane elektroniką niczym jeżdżące komputery. Im więcej w aucie czujników, przycisków, systemów sterowanych elektronicznie, tym większe ryzyko awarii, któregoś z tych systemów, a w konsekwencji i rozładowania akumulatora.

Dobre naładowanie to podstawa sprawności naszej samochodowej baterii. Nie ma z tym kłopotu, jeżeli kupimy akumulator nowy. Akumulator powinien być ładowany prądem o właściwym napięciu. Za właściwy poziom ładowania w aucie odpowiada regulator napięcia. Jego awaria może spowodować niewystarczający poziom ładowania.

Zobacz również: Kiedy pióra wycieraczek nadają się do wymiany?

Jest ono utrzymywane na właściwym poziomie przez regulator napięcia. Uszkodzony może spowodować niedostateczne ładowanie akumulatora. Ważne jest także, aby alternator czyli prądnica w aucie, działała jak należy. Kiedy alternator nie działa jak należy, nawet nowy akumulator można w kilka miesięcy załatwić. Złe i niszczące dla akumulatora jest także, gdy ładowany jest za wysokim prądem, czego objawami są: gotowanie się, czyli bulgotanie w akumulatorze oraz zbyt szybkie przepalanie się żarówek.

O wielu awariach dotyczących ładowania informuje nas lampka kontrolna umieszczona na tablicy przyrządów. Wszelkie wysyłane przez nią sygnały o nieprawidłowościach lepiej traktujmy poważnie, gdyż w najlepszym wypadku może się to zakończyć rozładowaniem bądź zniszczeniem akumulatora. Może jednak dojść także do poważnej awarii w elektronice samochodu, a nawet do pożaru.

Zobacz również: Temperatura wewnątrz samochodu

Latem także należy pamiętać o tym, by sprawdzać w akumulatorze poziom elektrolitu. Właściwie jest wtedy, kiedy ten poziom utrzymuje się pomiędzy oznaczeniami minimum a maksimum. Kiedy stwierdzimy zbyt niski poziom elektrolitu, uzupełniamy poziom wodą destylowaną, którą można kupić na stacji benzynowej.

Przed rozpoczęciem ładowania akumulatora, dobrze jest go przetrzeć, czy wręcz umyć. Sprawdźmy też czy poziom elektrolitu jest właściwy i ewentualnie uzupełnijmy go. Właściwy poziom powinien wyrównać się sam, gdy akumulator zostanie już naładowany i schłodzi się. Jeżeli jednak podczas ładowania zauważymy, że w akumulatorze zachodzi bulgotanie, gotowanie się, lepiej odkręćmy korki, gdyż gazy, które powstają podczas procesu ładowania mogłyby doprowadzić nawet do wybuchu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »