| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Żarówki reflektorowe, pozycyjne, stop. Zastosowanie LED.

Żarówki reflektorowe, pozycyjne, stop. Zastosowanie LED.

Żarówki samochodowe należą, obok hamulców i sprawnego układu kierowniczego, do grupy najważniejszych elementów, decydujących o bezpieczeństwie kierowcy i pasażerów samochodu.

Na rynku występuje co najmniej kilka różnych typów żarówek oraz elementów generujących światło, zbudowanych z diod elektroluminescencyjnych, które nazywane są popularnie, choć niewłaściwie, żarówkami diodowymi.

Do reflektorów samochodowych stosuje się trzy rodzaje żarówek: zwykłe, oznaczone symbolem R-2; halogenowe, których oznaczenie zawiera literę H na początku (H-3, H-4, H-7 itp.), oraz coraz popularniejsze żarówki (palniki) ksenonowe oznaczone np. D1S, D2S, D2R itp.

Zobacz też: Homologacja świateł: czemu służy? Ekspert ITS radzi

Żarówki halogenowe H-4 można stosować wymiennie z żarówkami R-2 pod warunkiem, że będą one miału identyczny cokół jak R-2 (talerzyk bez trzech bocznych łapek), oraz że reflektory będą miały trwałe oznaczenie (np. na kloszu) „H-4”. Brak tego oznaczenia pozwala jedynie na używanie żarówek R-2. Żarówki ksenonowe mogą być stosowane wyłącznie w dostosowanych do nich reflektorach, spełniających bardzo ostre wymagania techniczne.

W światłach pozycyjnych stosuje się różnego rodzaju żarówki, zarówno rurkowe, jak i z cokołem cylindrycznym. W światłach stop i w kierunkowskazach znajdują zastosowanie jedynie żarówki z cokołem cylindrycznym. Kupując nowe, należy pamiętać o tym, aby ich cokoły były identyczne z dotychczas stosowanymi, a w przypadku żarówek rurkowych ich długość musi być ta sama, co dotychczas używanych, W przeciwnym wypadku żarówka wypadnie z uchwytów lub z gniazda, albo nie da się zamocować.

Zobacz też: Czy można stosować lampy przeciwmgielne jako światła do jazdy dziennej?

Coraz popularniejsze diodowe źródła światła znajdują zastosowanie w reflektorach do jazdy dziennej, w światłach pozycyjnych i stop, oraz w kierunkowskazach. W ostatnim przypadku ich zastosowanie jest ograniczone: nie można stosować ich w kierunkowskazach pracujących w układzie dostosowanych do tradycyjnych żarówek, gdyż znikomy pobór prądu przez nie może być odczytany przez czujniki lub przerywacz jako przepalenie się włókna żarówki i wówczas kontrolka nie zaświeci się.

Większość dostępnych na rynku diodowych źródeł światła nie posiada polskich ani unijnych homologacji, dlatego ich stosowanie może być przyczyną konfliktów ze służbami, pilnującymi porządku na drogach i z diagnostami podczas dorocznych przeglądów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »