reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak wymienić akumulator?

Jak wymienić akumulator?

Akumulator jest jedną z części samochodu, bez której niemożliwa jest praca wielu elementów, przede wszystkim silnika. W sprzyjających warunkach, akumulator należy wymieniać co najmniej raz na 5 lat, podpowiadamy więc, jak to zrobić samemu.

Przyczyny usterki akumulatora

Najczęstszą przyczyną usterki akumulatora jest jego wiek. Mają one niestety ograniczoną żywotność i w najlepszym przypadku, dobry akumulator powinien starczyć na około 5 lat. Powodem szybszego zużycia mogą też być niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak niska lub bardzo wysoka temperatura lub wysoka wilgotność. W skrajnych klimatach akumulator może wymagać wymiany już po 3 latach. Częste rozładowywanie go i ponowne ładowanie może również ograniczyć jego żywotność.

Zobacz również: Jak używać kobyłek?

Przygotowanie

Przed wymianą akumulatora musimy założyć odzież ochronną, okulary i rękawiczki. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z prądem i substancją żrącą i nie należy bagatelizować zasad bezpieczeństwa podczas takich prac.

Zobacz też: Volkswagen Passat B5: wymiana akumulatora

Wymiana

Może się wydawać, że wymiana akumulatora będzie prosta, ale i tutaj mogą na nas czekać niespodzianki. Akumulator należy odłączyć, jeśli obawiamy się, że zetkniemy biegun dodatni z karoserią za pomocą klucza, odłączmy najpierw biegun ujemny, aby otworzyć ogniwo i zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Nigdy nie pozostawiajmy podłączonego bieguna dodatniego bez podłączenia ujemnego na dłuższy czas.

Zobacz również: Dlaczego wydech rdzewieje?

Następną przeszkodą jest mocowanie akumulatora. Zdarza się, że można go po prostu wyjąć, czasem jednak jest on zabezpieczony specjalnymi, sztywnymi drutami, które trzeba odkręcić od gniazda. Wtedy możemy akumulator wyjąć. Jeśli na gnieździe znajduje się korozja, należy usunąć ją szczotką drucianą i umyć całą powierzchnię gniazda odpowiednim środkiem (w zależności od tego, czy bateria, którą usuwamy jest kwasowa czy alkaliczna, używamy środka neutralizującego, czyli zasadowego lub kwaśnego). Po wysuszeniu możemy umieścić w gnieździe nowy akumulator, przykręcić druty zabezpieczające ponownie i podłączyć go do klem.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najczęstszą przyczyną niesprawności akumulatora jest jego wiek.
Najczęstszą przyczyną niesprawności akumulatora jest jego wiek.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama