| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Co robić, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?

Co robić, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?

Coraz chłodniejsze noce mogą doprowadzić do obniżenia wydajności prądowej akumulatora. Kiedy nie damy rady samodzielnie uruchomić samochodu, istnieją trzy sposoby na rozwiązanie problemu: uruchomienie silnika z innego akumulatora, ruszanie z pychu, a także korzystanie z samostartów.

Inny akumulator – jedyny bezpieczny sposób. Jeśli nie ma w pobliżu życzliwych sąsiadów z samochodem, należy wezwać taksówkę. Większość korporacji wykonuje usługę „pożyczania” prądu. Nie powinno to kosztować więcej niż 20 zł, co wydaje się niewygórowaną ceną w porównaniu ze szkodami, jakie mogą spowodować inne metody. Jeśli sami podłączamy kable, należy pamiętać o:
- sprawdzeniu miejsc umieszczenia akumulatorów w samochodach dawcy i biorcy, by po podjechaniu znalazły się jak najbliżej
- upewnić się, że klemy akumulatorów nie są pokryte nalotem; jeśli są, należy go usunąć
- najpierw podłączyć kablem dodatnie bieguny akumulatorów (oznaczone +), potem bieguny ujemne
- gdy akumulator w samochodzie użyczającym prądu ma pojemność mniejszą niż w samochodzie uruchamianym, należy odczekać chwilę połączeniu, nim podejmie się próbę uruchomienia
- po uruchomieniu najpierw rozłączyć bieguny ujemne, potem dodatnie.

Pych – nie można go stosować w samochodach nowych i w żadnych z silnikami wysokoprężnymi, bo grozi to zerwaniem paska rozrządu i poważnymi kosztami. W starszym samochodach ruszamy z nogą na sprzęgle i z wrzuconym wyższym biegiem. Gdy pchający rozpędzą samochód, puszczamy sprzęgło.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć uszczelki przed zimą?

Samostart – nie można go stosować w nowych samochodach, bo grozi uszkodzeniem kosztownych części silnika. W starszych stosujemy go w małych ilościach, a w dieslach nie grzejemy świec żarowych tylko od razu odpalamy silnik. Samostart podajemy prosto do gaźnika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »