| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak wymienić żarówkę?

Jak wymienić żarówkę?

Oświetlenie naszego pojazdu jest jednym z głównych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy zimą. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić uszkodzoną żarówkę reflektorów.

Główne oświetlenie samochodu, czyli światła przednie, tylne, sygnalizatory hamowania i skrętu rzadko się psują. Ich brak może wynikać z uszkodzenia instalacji, bezpiecznika lub żarówki. Jeśli uszkodzona jest instalacja, najlepiej oddać auto w ręce fachowca. Wymianę bezpieczników opisaliśmy w innym artykule, skupimy się więc na wymianie żarówki.

Zobacz również: Kolorowe żarówki w aucie - porady

Brak oświetlenia może skonczyć się mandatem, ale to nie koniec niebezpieczeństw. Uszkodzona żarówka oznacza też ograniczoną widoczność na drodze, do tego zauważenie naszego pojazdu może sprawić problem innym kierowcom. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Jeżeli światła stopu będą uszkodzone, kierowca będący za nami nie będzie miał szansy zareagować na hamowanie naszego pojazdu i może się to skończyć stłuczką.

Zazwyczaj usunięcie takiej usterki jest bardzo proste. Jeśli żarówka tylnego światła przestała działać, musimy dostać się do lampy z wnętrza bagażnika. Obudowa lampy zazwyczaj przytwierdzona jest śrubami, które należy odkręcić. Jeśli nie widzimy śrub, najpewniej producent zastosował rozwiązanie na zatrzask i możemy odpiąć obudowę bez użycia narzędzi. Po otworzeniu lampy zobaczymy gniazda żarówek, które należy wykręcać w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Możemy wtedy obejrzeć żarówkę. Jeśli żarnik w jej wnętrzu jest przerwany, musimy ją wymienić.

Aby tego dokonać, trzeba po prostu wyciągnąć ją z gniazda, czasem będzie to wymagało przekręcenia jej. Nową możemy zakupić na stacji benzynowej, najlepiej pokazując tą uszkodzoną sprzedawcy, aby mógł dobrać taką samą. Przy wymianie żarówki uważajmy, aby nie dotknąć szklanej osłony. Tłuszcz, który możemy przenieść z palców na szkło, może pod wpływem tempertatury spowodować jego uszkodzenie. Tą samą procedurę stosujemy przy wymianie każdej z żarówek tylnych lamp.

Zobacz również: Jak zamontować oświetlenie LED?

Jeśli zaobserwujemy brak świateł przednich, musimy dostać się do wnętrza reflektora. Dostęp jest możliwy z komory silnikowej. W reflektorze, podobnie jak w tylnej lampie, również znajduje się gniazdo żarówki, które należy wymontować odkręcając je odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. W większości samochodów nie będziemy potrzebowali żadnych narzędzi, aby tego dokonać. Żarówkę wymieniamy analogicznie do procedury w przypadku tylnych lamp.
Kontrola oświetlenia i wymiana żarówek nie zajmuje dużo czasu, jest łatwa ale też kluczowa dla naszego bezpieczeństwa. Zadbajmy więc o to, aby nasze lampy działały poprawnie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »