REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak czytać samochodowe kontrolki?

Kontrolki są obecne w każdym samochodzie. Dzięki nim komputer lub czujniki informują nas o awariach i problemach. fot. Mazda
Kontrolki są obecne w każdym samochodzie. Dzięki nim komputer lub czujniki informują nas o awariach i problemach. fot. Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Kontrolki są obecne w każdym samochodzie. Dzięki nim komputer lub czujniki informują nas o awariach i problemach. Podpowiadamy zatem, jak czytać samochodowe kontrolki.

Najważniejsze kontrolki to takie, po których zapaleniu nie możemy kontynuować jazdy, ponieważ grozi to uszkodzeniem samochodu. Warto bacznie obserwować deskę rozdzielczą, aby móc szybko zareagować na ostrzeżenia, które przekazuje nam auto.

REKLAMA

Zobacz także: Jak przygotować auto do długiego postoju?

REKLAMA

Kontrolka oleju (wizerunek kanki z kropelką oleju) zapali się, jeśli jego ciśnienie w silniku będzie zbyt niskie. Gdy się świeci, nie możemy kontynuować jazdy, ponieważ grozi to zatarciem silnika. Przyczyną usterki może być uszkodzona pompa oleju, w znacznym stopniu zanieczyszczony filtr lub niski poziom oleju, który może wynikać z wycieków lub zużywania go przez nieszczelny silnik.

Kontrolka temperatury płynu chłodniczego (termometr) jest nie mniej istotna, ponieważ nie możemy jechać dalej, gdy pojawi się ona na desce rozdzielczej. Oznacza to, że płyn chłodniczy osiągnął wartość krytyczną temperatury i jeśli silnik będzie dalej pracował, również zatrze się i najpewniej nie będzie nawet nadawał się do remontu.

Nie wiadomo co się stało…

Na desce rozdzielczej może też pojawić się kontrolka silnika (check engine) i ta jest najbardziej tajemnicza. W zasadzie na jej podstawie możemy jedynie wnioskować, że coś w obrębie silnika i jego instalacji się zepsuło. Czasem nawet nie zaobserwujemy żadnego innego objawu usterki. Sami raczej nie będziemy w stanie zdiagnozować, co w danej chwili sygnalizuje zapalenie się tej lampki. Na szczęście właściwie każdy w miarę nowy samochód ma system OBD, diagnozujący uszkodzenia związane z motorem. Będziemy musieli udać się do mechanika, który będzie mógł sprawdzić błąd poprzez komputer. Zanim wybierzemy się do warsztatu upewnijmy się, że może on przeprowadzić diagnozę. Większość samochodowych komputerów wymaga odczytywania błędów przez program przeznaczony właśnie dla danego samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje?

Kontrolka hamulców (wykrzyknik w okręgu) też nie oznacza nic dobrego. Może sygnalizować niski stan płynu lub zużycie elementów hamulców, takich jak okładziny. Niestety, znaczenie tej kontrolki nie jest zupełnie uniwersalne i powinniśmy sprawdzić w instrukcji samochodu, jaką usterkę sygnalizuje. Najlepiej jednak udać się z tym problemem do mechanika. Często ta sama kontrolka uprzedza o zaciągniętym hamulcu ręcznym.

Inne kontrolki

Świecąca się kontrolka elektryki (wizerunek akumulatora) oznacza, że uszkodzony może być alternator lub z innego powodu prąd nie trafia do akumulatora. Sygnalizuje też brak napięcia ładowania w baterii.

REKLAMA

Kontrolka stanu paliwa (obrazek dystrybutora) sygnalizuje dość oczywisty problem, a mianowicie konieczność udania się na stację benzynową, bo niedługo nam go zabraknie. Zazwyczaj po zapaleniu się tej lampki możemy przejechać jeszcze od 50 do 100 kilometrów.

Kontrolka płynu spryskiwacza (wizerunek przedniej szyby) zapala się, gdy zaczyna brakować płynu. Jest to podobna informacja do tej, kiedy kończy się paliwo w baku. Sygnalizuje, że korzystamy już z rezerwy.

Na tablicy może pojawić się też lampka informująca o złym składzie mieszanki w silniku. Taką kontrolę zapewnia w naszym samochodzie sonda lambda, a więc kontrolka przedstawia odwrócone „L”. Niestety, to również może oznaczać wiele różnych usterek i najpewniej przy diagnozie będzie potrzebna pomoc wykwalifikowanego mechanika.

Kontrolka pokazująca żarówkę może oznaczać, że któraś z nich, będąca częścią oświetlenia głównego samochodu jest uszkodzona. Może to być też informacja, że któreś z połączeń elektrycznych lub gniazd w lampie nie działa.

Pamiętajmy, aby nie kontynuować jazdy, gdy któraś z najważniejszych kontrolek się pali. Zagraża to nie tylko naszemu pojazdowi, ale też bezpieczeństwu w przypadku sygnalizowania uszkodzenia hamulców. Jeśli chodzi o kontrolkę silnika, również nie powinniśmy jechać dalej. Usterka, którą sygnalizuje może okazać się poważnym zagrożeniem dla jednostki napędowej naszego auta. Nie warto więc ryzykować nawet wtedy, gdy samochód z pozoru wydaje się być sprawny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA