REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzać prąd w samochodzie?

Jakubowski Ryszard
fot. Smart
fot. Smart

REKLAMA

REKLAMA

Największymi pożeraczami prądu w samochodzie są rozrusznik, klimatyzacja i wszelkiego rodzaju oświetlenie zewnętrzne. Poniżej kilka porad jak ograniczyć pobór prądu, co przełoży się na mniejsze zużycie układu elektrycznego, a nawet zmniejszy zużycie paliwa.

Największy złodziej prądu - rozrusznik

REKLAMA

Jednorazowo najwięcej energii zużywa rozrusznik. Jeżeli pracuje w średniej wielkości silniku wysokoprężnym, to potrafi pobierać z akumulatora prąd o chwilowym natężeniu dochodzącym nawet do 500 amperów. Oznacza to, że może on rozładować do zera w temperaturze 20 stopni Celsjusza w pełni naładowany akumulator 48 Ah w ciągu 5 minut! Dlatego używanie rozrusznika nie może polegać na bezmyślnym kręceniu nim aż do chwili, kiedy silnik zacznie pracować. Najlepiej przeprowadzać rozruch w cyklach kilkusekundowych, z kilkudziesięciosekundowymi przerwami między nimi, nawet latem.

Uważa się, że akumulatory mają zdolność do niewielkiej regeneracji w czasie, gdy nie są obciążone. Nie do końca to prawda, niemniej jednak akumulator rozładowuje się wolniej, kiedy nie jest z niego pobierany maksymalny prąd przez dłuższy okres.

Klimatyzacji używaj z rozwagą

Używanie klimatyzacji powinno ograniczać się do czasu, kiedy jest to naprawdę niezbędne. Można zrozumieć kierowcę, który włączy ją przy 30 stopniach Celsjusza, aby obniżyć temperaturę w kabinie o 6 do 8 stopni. Ale nic nie usprawiedliwia, aby przy temperaturze zewnętrznej 24 stopnie utrzymywać we wnętrzu samochodu chłód czternasto- lub piętnastostopniowy. Dawniej nie było w samochodach w ogóle klimatyzacji i podróżowano wcale nie gorzej, niż dziś.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak eksploatować klimatyzację?

Istotne są żarówki

Reflektory, złożone tylko z podstawowych pojedynczych świateł (2 x mijania, 2 x drogowe) zużywają około 110 do 120 watów mocy. Dodatkowe reflektory świateł długich to kolejne 120 watów. Jeżeli do tego doda się światła przeciwmgłowe, które niektórzy włączają wbrew obowiązującym przepisom przy każdej pogodzie, mamy dodatkowe odbiorniki o łącznej mocy 110 watów. Razem z alternatora tylko na światła przednie pobierane jest aż co najmniej 350 watów. Ze wszystkimi światłami pozycyjnymi, wskaźnikowymi itp. jest to prawie 400 watów. Do tego dochodzi głośno grające radio, które może pobierać, zależnie od mocy wyjściowej kanałów, nawet ponad 100 watów. W ten sposób zużywana jest prawie cała energia, dostarczana przez alternator. A gdzie doładowywanie akumulatora? A gdzie energia, konieczna do wzbudzenia alternatora (około 30 watów) energia konieczna do zasilania zapłonu, komputera, dmuchawy?

Zobacz również: Wymiana żarówek - jakie wybrać i jak zainstalować?

REKLAMA

Wiele żarówek można zastąpić diodami elektroluminescencyjnymi, które są fabrycznie umieszczane w cokołach, typowych dla żarówek samochodowych. Po zastąpieniu 10 żarówek pięciowatowych diodami oszczędza się aż 45 watów mocy, czyli prawie tyle, ile zużywa jeden reflektor. Do jazdy dziennej też warto stosować albo węże diodowe, albo specjalne reflektorki z żarówkami 21 watów.

Czy warto oszczędzać energię elektryczną, skoro alternator jest w stanie dostarczyć jej 500, 600 a nawet więcej watów? Nie bierze się ona znikąd. 600 watów to 0,6 KW, czyli prawie 1 koń mechaniczny. O tyle zmniejsza się moc użyteczna silnika, gdy bezmyślny kierowca włączy wszystkie odbiorniki prądu. Przy silnikach dużej mocy jest to niezauważalne, ale w przypadku silnika o mocy 30 koni, a tyle lub niewiele więcej ma większość silników małolitrażowych, jest to wielkość znacząca. W praktyce oznacza to wzrost zużycia paliwa o 2 do 3%. Rocznie jest to 20 do 30 litrów paliwa. To o co najmniej 90 złotych mniej w portfelu.

Mniej świateł zewnętrznych, żarówki o mniejszej mocy, rozsądniejsze używanie klimatyzacji, umiejętne używanie rozrusznika, wyłączanie reflektorów podczas długich postojów, np. w korkach, to kolejne kilkadziesiąt litrów paliwa mniej rocznie. To kolejne kilkaset zaoszczędzonych złotych. I mniejsze ryzyko rozładowania akumulatora poniżej granicy, po przekroczeniu której rozruch silnika przy pomocy rozrusznika może być niemożliwy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA