REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spalinowe ogrzewanie postojowe - rodzaje układów

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
nawiew Fot. Fotolia
nawiew Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ogrzewanie postojowe występuje w dwóch wersjach - elektrycznej i spalinowej. Jakie są wady i zalety spalinowego ogrzewania postojowego? Jak jest ono zbudowane?

Ogrzewanie spalinowe auta

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń, których zadaniem jest ogrzanie pojazdu.  Różnią się one pod względem wykorzystywanego do ich działania zasilania a także budową. Wybór zależy od zakładanego budżetu oraz celu montażu takiego urządzenia. W przypadku ogrzewania spalinowego istnieją dwa układy.

REKLAMA

Ogrzewanie wodne

Urządzenie to działa niezależnie od silnika samochodu, a ciepło wytwarzane jest w procesie spalania paliwa ( średnio 0,5 litra na godzinę ), które czerpane jest z baku auta. Ogrzewanie wodne najczęściej instalowane jest w komorze silnika. Spaliny, wytworzone w procesie spalania, odprowadzane są poprzez układ wydechowy. W nowoczesnych konstrukcjach stosowany jest osobny układ wydechowy, który również posiada katalizator. Układ ten jest wpięty w obieg pomiędzy silnikiem a nagrzewnicą. Dzięki temu ogrzewany jest silnik, natomiast wytworzone przez nie ciepło dostarczane jest do wnętrza poprzez układ wentylacji samochodu. Urządzenie posiada własną pompę paliwa i cieczy chłodzącej. Po włączeniu zasysa ona paliwo, gdzie w specjalnej komorze następuje jego spalenie. Powstałe ciepło podgrzewa ciecz chłodzącą, która za pomocą niewielkiej pompy elektrycznej krąży w małym obiegu. Montaż takiego ogrzewania w samochodzie jest skomplikowany i pracochłonny, dlatego koszt nie jest mały: ceny mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Zobacz też: Elektryczne ogrzewania postojowe - jak działa i jakie są jego funkcje?

Ogrzewanie powietrzne

Montowane jest wewnątrz pojazdu, a jego praca polega na zasysaniu zimnego powietrza z wnętrza lub z otoczenia auta, ogrzaniu go, a następnie odprowadzeniu do wnętrza pojazdu. Urządzenie szybko ogrzewa wnętrze samochodu, ponieważ dostarcza ciepło już od momentu jego włączenia. Agregaty powietrzne zużywają także niewielkie ilości paliwa. Niestety takie rozwiązanie nie podgrzewa naszego silnika, jedynie wnętrze pojazdu. Jego dużą zaletą jest prosty montaż, niewielkie rozmiary oraz cena.

Zobacz też: Klimatyzacja samochodowa – jak używać

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, ogrzewanie postojowe niesie za sobą szereg zalet, które docenimy szczególnie zimą. Urządzenie ogrzewające silnik przyczyni się do jego dłuższej żywotności, a także wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa. Natomiast ogrzanie wnętrza naszego samochodu wpłynie na komfort podróżowania, ale także na bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że gdy w kabinie panuje przyjemna temperatura, możemy się lepiej skupić na drodze, a także nasze ruchy są mniej ograniczone niż w przypadku, gdy na przykład mamy zmarznięte dłonie. Wybór rodzaju ogrzewania zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA