reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji. Jak rozpoznać usterkę?

Uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji. Jak rozpoznać usterkę?

Wyobraźcie sobie upał i klimę w samochodzie, która… nie działa! Powód usterki? Bardzo często decyduje o niej uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji. Jak powstaje usterka i ile kosztuje jej usunięcie? Już odpowiadamy.

Sprzęgło kompresora klimatyzacji może mieć konstrukcję elektromagnetyczną lub sztywną. W każdym przypadku zasada jego działania jest identyczna - to ono uruchamia sprężarkę i sprawia, że poprawna praca klimatyzatora w samochodzie jest możliwa. Co oznacza uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji? Mniej więcej tyle, że schładzacz w samochodzie nie będzie w stanie pracować w ogóle. Ile kosztuje nowe sprzęgło? Ceny są zróżnicowane. Startują już od 90 i szybują do 250 czy nawet 300 złotych.

Uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji - powody usterki:

  • naturalne zużycie wynikające z czasu pracy (również pracy silnika na postoju), ewentualnie przebiegiem pojazdu,
  • przegrzanie sprzęgła - to najczęściej wynika z uszkodzenia skraplacza, wentylatora czy niedrożności układu, powstaje w ten sposób tarcie, której wytwarza temperaturę,
  • uszkodzenie piasty (przedniej pokrywy sprężarki) - może decydować o powstaniu wyraźnego luzu na kole pasowym, na pierwszy rzut oka wskazuje to na uszkodzenie łożyska na kole pasowym,
  • uszkodzenie elementów zabezpieczających - w sprzęgle elektromagnetycznym są stosowane bezpieczniki termiczne lub diody. Gdy rośnie temperatura, odcinają pracę sprężarki. Często elementy te mogą się przepalić i na stałe odciąć pracę sprzęgła.

Uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji jest w tanie namierzyć głównie mechanik. W jaki sposób? Wystarczy że zmierzy na całym obwodzie koła szczelinę między kołem pasowym a tarczą sprzęgła. Odchylenia występujące między poszczególnymi punktami pomiaru wskazują na pewną nieprawidłowość. Tą można jednak sprawdzić dopiero po demontażu kompresora klimatyzacji i sprawdzeniu odłączonego od niego sprzęgła.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji. Jak rozpoznać usterkę?
Uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji. Jak rozpoznać usterkę?

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama