reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Klimatyzacja nie chłodzi na postoju. Co to oznacza?

Klimatyzacja nie chłodzi na postoju. Co to oznacza?

Podczas jazdy z kanałów wentylacyjnych wydobywa się chłodne powietrze. Natomiast po zatrzymaniu się przed światłami staje się ledwie letnie? Gdy klimatyzacja nie chłodzi na postoju, może to oznacza poważną usterkę. Jednak nie zawsze!

Klimatyzacja to bez wątpienia jeden z lepszych wynalazków motoryzacyjnych. Latem mocno chłodzi kabinę pasażerską i sprawia, że podróż staje się zdecydowanie przyjemniejsza. Zimą natomiast odprowadza wilgoć i zapobiega zbieraniu się pary wodnej na szybach. Niestety klimatyzacja jest też elementem eksploatacyjnym. A to oznacza, że w toku użytkowania pojazdu zużywa się i może ulec usterce. Popularny problem? Ten dotyczy scenariusza, w którym klimatyzacja nie chłodzi na postoju.

Klimatyzacja nie chłodzi na postoju? Najpierw kontrola układu

Wykrycie usterki powinno sprawdzić, że kierowca w pierwszej kolejności podda układ schładzacza wnikliwej inspekcji. Ta powinna polegać na sprawdzeniu ilości czynnika chłodzącego oraz kontroli filtra kabinowego i stanu chłodnic. Ważnym elementem jest też przyjrzenie się pracy kompresora klimatyzacji - chodzi o sprawdzenie czy załącza się. Kolejne elementy? Pomocne może się okazać sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego oraz stanu termostatu.

Kontrola zawierająca wszystkie powyższe elementy może prowadzić do jednego z trzech wniosków. Konkretnie klimatyzacja nie chłodzi na postoju wtedy, gdy:

  • wentylator uruchamia się dopiero na wysokich obrotach - wtedy skraplacz nie ma właściwego chłodzenia,
  • układ klimatyzacji jest zapowietrzony - w wyniku błędu popełnionego przez serwisanta podczas uzupełniania ilości odczynnika chłodzącego,
  • osuszacz klimatyzacji jest zapchany i wymaga wymiany.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Klimatyzacja nie chłodzi na postoju. Co to oznacza? Fot. Fotolia
Klimatyzacja nie chłodzi na postoju. Co to oznacza? Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama