| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Jak przygotować układ chłodzenia na zimę?

Jak przygotować układ chłodzenia na zimę?

Zima to ciężki okres dla naszych aut. Doradzamy w jaki sposób zabezpieczyć układ chłodzenia, aby przetrwał go bez szwanku.

Choć w okresie jesienno-zimowym dolewanie wody do chłodnicy może być skuteczne, to pamiętajmy, by nie dolać jej za dużo. Obniżymy to bowiem temperaturę wrzenia. Dolewanie koncentratu ‘na oko’ też nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Przed uzupełnieniem powinniśmy zatem sprawdzić zawartość składników w płynie, w układzie chłodzenia.

Polecamy zrobić to w fachowym warsztacie, gdyż tylko tam dostępny jest specjalistyczny sprzęt pomiarowy (refraktometr). Gdy robimy w domowych warunkach niedokładny pomiar, to jak byśmy dolewali wody i koncentratu ‘na oko’ – wychodzi na jedno. Także warto udać się do warsztatu, gdzie i pomiar, i uzupełnienie płynów, zostanie wykonane prawidłowo.

Dla rdzy, zima jest okresem żniw. Płyn chłodniczy jest mieszanką glikolu z wodą, która sama w sobie powoduje korodowanie silnika. Konieczne jest zatem stosowanie płynów, które posiadają w sobie tzw. Inhibitory korozji.

Zobacz też: Dorabianie kluczyka nie w autoryzowanym serwisie – wady zalety, na co uważać?

Innym dodatkiem do płynu są tzw. Inhibitory utleniania. Zapobiegają one płyn przed utlenianiem w wysokich temperaturach, co z kolei zapobiega rdzewieniu metali.  Jeszcze innym składnikiem są dodatki przeciwpienne.

Kolejnym zagadnieniem, związanym z układem chłodzenia jest zjawisko kawitacji. Polega ono na zapadaniu się pęcherzyków gazu przy ściankach układu chłodzenia, co powoduje wyrywanie cząsteczek metalu. Także niezbędnym elementem koncentratu, lub płynu chłodniczego są substancje, które przeciwdziałają temu zjawisku.

Jak widzimy, dodatków, w które wzbogacane są płyny i koncentraty, jest wiele. Myśląc długofalowo, aby uniknąć napraw i nieprzyjemności, warto zainwestować w dobry płyn i dobrą obsługę.

Zobacz też: Czym grozi odpalanie auta na holu i „na popych”?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »