| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Czy brak nagrzewania kabiny powinien nas zaniepokoić?

Czy brak nagrzewania kabiny powinien nas zaniepokoić?

Niedogrzanie może być symptomem usterek. Zwykle dotyczą układu chłodzenia, a ich zlekceważenie może spowodować poważne awarie.

Jeśli po kilkunastu minutach jazdy wnętrze się nie nagrzewa, to na pewno coś nie działa tak, jak należy. Winą za nieprawidłowe działanie układu chłodzenia obarczany jest najczęściej termostat sterujący obiegiem płynu chłodniczego. Fakt, nawet zawory stosowane w nowoczesnych samochodach lubią się czasem zacinać. Jednak prawdziwe problemy zaczynają się często po wymianie termostatu oraz po innych pracach, które wymagają przynajmniej częściowego opróżnienia układu chłodzenia z płynu, a potem jego powtórnego zalania chłodziwem.

Zobacz również: Wymiana wentylatora chłodnicy w Fiacie Punto – jak to zrobić?

Niestety samodzielne odpowietrzenie układu chłodzenia bywa trudne Bywają auta, w których usunięcie powietrza z układu wymaga skorzystania z zaworów odpowietrzających, a są też i takie, które na dobrą sprawę odpowietrzyć jest w stanie tylko doświadczony mechanik. 

Przyczyną braku chłodzenia może być również uszkodzona dmuchawa. Są sytuacje, kiedy dmuchawa tłoczy powietrze, ale nic z tego nie wynika. Zdarza się to w samochodach, w których trafia ono do kratek wentylacyjnych za pośrednictwem zaworów sterowanych elektrycznie lub pod ciśnieniem. Awaria systemu sterowania (spowodowana np. zsunięciem się jednego małego przewodu podciśnieniowego z króćca) może skutecznie sparaliżować cały system grzewczy.

Zobacz również: Jak używać klimatyzacji?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »