| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Jaki płyn chłodniczy wybrać do wymiany?

Jaki płyn chłodniczy wybrać do wymiany?

Wymiana płynu chłodzącego nie należy do skomplikowanych. Bez względu na przyczynę, warto zastanowić się, jakim płynem zalać ponownie układ spośród ogólnie dostępnych.

Wymiany płynu chłodniczego dokonujemy na zimnym silniku. Zdejmujemy opaskę, przytrzymującą dolny wąż chłodnicy. Wprawnym ruchem ściągamy wąż i kierujemy go do uprzednio przygotowanego naczynia. Aby przyspieszyć opróżnianie układu z cieczy chłodzącej można dodatkowo odkręcić korek wlewowy płynu oraz korek ze zbiorniczka wyrównawczego. Po spuszczeniu płynu, zakładamy wąż na miejsce wraz z opaską. Uzupełniamy płyn oraz odpowietrzamy układ. Tu się pojawia pytanie: jaki płyn zastosować?

Zobacz również: Jak przygotować auto na lato?

Obecnie produkowane ciecze do chłodnic wykorzystują trzy technologie:
- IAT – technologia dodatków nieorganicznych (zawiera krzemiany i azotyny, które tworzą ochronną warstwę na wewnętrznych powierzchniach układu chłodzenia. Płyny w technologii IAT stosowane są głównie w silnikach z żeliwnym blokiem i aluminiową głowicą. Z uwagi na ich właściwości, wymiana nie rzadziej, niż co 2 lata);
- OAT – technologia dodatków kwasów organicznych (nie zawiera krzemianów, użyte środki usuwają powstałe tlenki metali i tworzą bardzo cienką warstwę zabezpieczającą, brak możliwości stosowania w samochodach o starszych konstrukcjach z uwagi na występujące w chłodnicach luty ołowiowe, reagujące z kwasami organicznymi, mogą być stosowane nawet do 5 lat);
- HOAT – hybrydowej technologia dodatków organicznych (kompatybilna z technologią IAT. Zawiera związki krzemianowe oraz kwasy organiczne, w porównaniu z IAT lepsza ochrona elementów aluminiowych narażonych na korozję wżerową, odznacza się wydłużoną trwałością).

Zobacz również: Jak umyć silnik?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »