| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Jak sprawdzić przewody układu chłodniczego?

Jak sprawdzić przewody układu chłodniczego?

Układ chłodniczy to jeden z najważniejszych elementów samochodu, niemal równoważny z silnikiem i napędem. Podpowiadamy, jak sprawdzić stan kabli i połączeń w tym układzie.

Sprawdzenie przewodów układu chłodzenia jest łatwym zadaniem i każdy może się podjąć jego wykonania na własnym podwórku. Nie potrzebujemy do tego żadnych narzędzi, a jedynie dobrego wzroku i pary rąk.

Zobacz również: Jak sprawdzić termostat?

Sprawdzanie

W komorze silnika powinniśmy odszukać chłodnicę. Podłączone są do niej dwa przewody, a właściwie dość grube, gumowe rurki. Połączone są z chłodnicą i silnikiem za pomocą metalowych opasek zaciskowych. Przede wszystkim sprawdźmy właśnie ich stan. Jeśli jest na nich korozja, to znak, że trzeba je prędko wymienić, gdyż mogą prowadzić do nieszczelności. Następnie powinniśmy sprawdzić owe rurki. Górna transportuje gorący płyn z silnika do chłodnicy, dolna przenosi schłodzony płyn do silnika. Poszukajmy pęknięć i śladów parcenia. Możemy też ścisnąć przewód. Jeśli nie odskoczy, to znaczy, że jego stan jest zły. Powinien być on sprężysty, lecz wciąż nieco twardy. Na koniec poszukajmy wycieków. Można to zrobić poprzez oględziny, można również przetrzeć przewody suchym ręcznikiem papierowym w poszukiwaniu śladów płynu, który zapewne będzie w jakimś kolorze innym od wody.

Zobacz również: Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Maleńki wyciek z układu chłodzenia nie musi powodować ogromnych strat od razu, jednak sprawdzanie kondycji przewodów układu chłodzenia powinno być regularne, ponieważ przecieki i inne uszkodzenia mogą powodować dalszą degradację części układu, więc warto regularnie to sprawdzać.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Układ chłodniczy jest tak samo ważny jak silnik czy napęd fot. Newspress
Układ chłodniczy jest tak samo ważny jak silnik czy napęd fot. Newspress

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »