| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Czy autoklimatyzacja zwiększa zużycie paliwa?

Czy autoklimatyzacja zwiększa zużycie paliwa?

Specjaliści przekonują, że w początkowej fazie jazdy z klimatyzacją zużycie paliwa może wzrosnąć o ponad 4 litry na 100 km. Na szczęście możemy je ograniczyć.

Według badań niemieckiego automobilklubu ADAC, największe zużycie paliwa następuje w pierwszej fazie chłodzenia, kiedy auto klima musi obniżyć znacznie temperaturę nagrzanego wnętrza pojazdu.
Aby obniżyć temperaturę z 31 do 22 °C testowane samochody zużywały od 2,47 do 4,15 L paliwa na 100 km więcej. Tak duży wzrost zużycia paliwa trwa około 4 minut. Natomiast utrzymanie obniżonej temperatury w warunkach miejskich to max 2,11 L/100km w mieście i 0,66 l/100 km na trasie.

Zobacz również: Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 km?

Na szczęście mamy wpływ na wysokość spalania naszego samochodu podczas jazdy z „klimą”. Jak to zrobić? Wystarczy, że przed wyjazdem należy przewietrzymy wnętrze kabiny i włączymy wewnętrzny obieg powietrza tak, aby autoklima nie schładzała gorącego powietrza z zewnątrz.

Bardziej zaawansowane systemy auto klimatyzacji regulują moc sprężarki zmniejszając tym samym zużycie paliwa.

Pozostaje pytanie czy faktycznie warto oszczędzać za wszelką cenę? Eksploatacja klimatyzacji i koszty paliwa nie powinny przesłaniać bezsprzecznego wpływu na bezpieczeństwo jazdy w upalne dni.

Zobacz również: Czy używać klimatyzacji przy dzieciach?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »