reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Jak używać klimatyzacji?

Jak używać klimatyzacji?

Większość aut poruszających się po naszych drogach jest wyposażona w klimatyzację, jednak nie wszyscy jej posiadacze wiedzą, jak prawidłowo używać „klimy”.

Poniżej kilka zasad, do których należy się stosować, aby skutecznie i bezpiecznie schładzać nasze auto.

Po pierwsze pamiętajmy, że o klimatyzację trzeba dbać. Co ok. 25 tys. km należy sprawdzić szczelność układu, poziom płynu chłodzącego i stan zużycia osuszacza.
Następną czynnością, którą należy wykonać jest odgrzybienie układu klimatyzacji. Skraplająca się para wodna i ciepłe środowisko sprzyja powstawaniu bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów zagrażających zdrowiu.

Zobacz również: Klimatyzacja samochodowa - poradnik.

Przed wyruszeniem w drogę należy przewietrzyć wnętrze pojazdu. Jeśli był on pozostawiony na słońcu, temperatura w środku mogła osiągnąć ok. 60 stopni Celsjusza. Najlepiej otworzyć dwoje drzwi i podnieść tylną klapę (w przypadku nadwozia 3. lub 5. drzwiowego), pozwoli to na szybkie pozbycie się gorącego powietrza.

Należy unikać ustawiania nawiewu na twarz, ponieważ suche powietrze z klimatyzacji wysusza błony śluzowe i może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Najlepiej ustawić nawiew na szybę i nogi, co pozwoli równomiernie schładzać wnętrze auta. 

Zobacz również: Jak i kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Każdy użytkownik „klimy” powinien wiedzieć, ze optymalna temperatura podczas podróży wynosi ok. 21 stopni Celsjusza. Eksperci zalecają, aby temperatura ustawiona w przypadku klimatyzacji automatycznej nie była niższa od temperatury zewnętrznej o 10 stopni. Zmniejsza to ryzyko szoku termicznego. Pamiętajmy również, że najlepiej stopniowo obniżać temperaturę.

  1. Raz w roku odgrzybiaj i sprawdzaj szczelność układu klimatyzacji.
  2. Przed użyciem „klimy” przewietrz wnętrze auta.
  3. Unikaj ustawiania nawiewu na twarz.
  4. Temperaturę obniżaj stopniowo.
  5. Zbyt niska temperatura może wywołać szok termiczny.
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama