REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działają przednie spojlery i przednie dyfuzory?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
tuning
tuning

REKLAMA

REKLAMA

Są to elementy karoserii, które dzięki swoim właściwościom zmniejszają opór powietrza i siłę nośną, działającą niekorzystnie na samochód. Podpowiadamy, jak działają.

Przedni spojler

REKLAMA

Przedni spojler to narzędzie do walki z oporem powietrza, który powstaje na skutek jego przemieszczania się pod samochodem. Uderza ono o różne elementy, znajdujące się w okolicach podwozia, takie jak miska olejowa, maglownica, elementy układu wydechowego, tylna oś i bak paliwa. Na skutek tego zatrzymania (czyli stagnacji), powstaje opór. Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawania oporu powietrza jest po prostu odcięcie mu drogi. Do tego właśnie służy przedni spojler, który zatrzymuje znaczną ilość powietrza przed przedostaniem się pod samochód, blokując mu drogę. Zasłania on większość przestrzeni pomiędzy przednim zderzakiem a podłożem. Oczywiście, powoduje on zatrzymanie powietrza na jego powietrzni z przodu samochodu i tym samym powstawanie oporu, ale w ogólnym rozrachunku, jego działanie zmniejsza całkowity opr działający na samochód, ponieważ zapobiega zatrzymywaniu się powietrza na elementach podwozia. W dodatku powoduje on powstanie niskiego ciśnienia zaraz za przednim zderzakiem pod samochodem, a dzięki różnicy ciśnień pomiędzy górną częścią auta, gdzie jest ono wysokie i dolną, gdzie ciśnienie jest obniżone przez spojler, ta sama siła, co w przypadku tylnej lotki dociska przód samochodu do podłoża, zwiększając jednocześnie przyczepność przednich kół i poprawiając sterowność na zakrętach.

Zobacz również: Montaż Spojlera

Przedni dyfuzor

Przedni dyfuzor to swego rodzaju ulepszenie dla spojlera. Jego kształt przypomina zwykły spojler, z dołączoną od spodu dodatkową płytą. Montowany jest on w celu zwiększenia siły dociskającej samochód do podłoża. Dzięki różnicy ciśnień powyżej i poniżej dyfuzora, przód samochodu dociskany jest do drogi, powodując lepszą przyczepność. Różnica ciśnień, podobnie jak w przypadku spojlera, powstaje również pomiędzy górną a dolną częścią samochodu, zwiększając siłę docisku. Do tego dodatkowy element w postaci płyty zamontowanej pod spojlerem powoduje, że powietrze przemieszczające się przez wąską szparę pomiędzy dyfuzorem a podłożem jest w zasadzie wciskane pod samochód i jednocześnie przyspieszane. Dzięki temu ciśnienie pod pojazdem jest mniejsze, a więc zmniejszona jest też siła nośna, za to powstaje dość silny efekt przyssania auta do ziemi. Dzięki temu zwiększona zostaje przyczepność, a opór zmniejszony, a więc auto może poruszać się szybciej i lepiej trzyma się drogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Spoilery samochodowe - porady

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA