reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Tuning > Jak działa układ wydechowy?

Jak działa układ wydechowy?

Układ wydechowy nie jest zwykłą, prostą rurą odprowadzającą spaliny z silnika. Składa się on z wielu części, z których jedyną widoczną dla nas jest jego końcówka. Przybliżamy, jak jest zbudowany oraz jak działa układ wydechowy.

Kolektor, jak sama nazwa wskazuje (z ang. collect – zbierać), zbiera spaliny z silnika i odprowadza je do kolejnej części układu wydechowego. Jest on najczęściej zbudowany z żeliwa lub aluminium, a powierzchnie w jego wnętrzu są zaokrąglone i gładkie. W ten sposób gazy bez przeszkód przedostają się w dalsze części układu.

Jest to część układu, dzięki której szkodliwe gazy przemieniają się w substancje mniej zagrażające środowisku. Znajdują się w nim metale, które pod wpływem ciepła mogą powodować reakcje chemiczne i zmieniać szkodliwe produkty spalania na dwutlenek węgla i wodę, samemu nie będąc zmienionym.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Układ wydechowy wyposażony jest w dwa tłumiki. Pierwszy mniejszy, drugi większy. Jak sama nazwa wskazuje, służą one tłumieniu dźwięku, który wydostaje się z silnika podczas jego pracy.

Nieodłącznym elementem układu wydechowego są rury łączące wszystkie części, a także końcówka wydechu, przez którą finalnie spaliny wydostają się do atmosfery.

Układ wydechowy musi być szczelny. W przeciwnym razie nasz samochód może emitować szkodliwe spaliny, przekroczyć dopuszczalną liczbę generowanych decybeli lub powodować utratę mocy.

Silnik naszego samochodu generuje podczas pracy wiele substancji w postaci gazowej, będących produktem spalania. Jest to głównie tlenek węgla, azotu, węglowodory, dwutlenek siarki i metale. Spaliny muszą zostać odprowadzone z silnika, do tego są szkodliwe dla środowiska. Układ wydechowy to element naszego pojazdu, który właśnie odprowadza produkty spalania z motoru, a także w pewnym stopniu oczyszcza je tak, aby były jak najmniej szkodliwe.

Zobacz również: Modyfikacje układu wydechowego: porady

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Lech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama