reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Słownik > Reflektory dodatkowe

Reflektory dodatkowe

Fabrycznie montowane światła pojazdów są dziś wielokrotnie silniejsze i jaśniejsze od dawniejszych, wśród których przeważały światła z żarówkami próżniowymi, o niewielkiej mocy. Mimo to kierowcy montują w swoich pojazdach dodatkowe światła, głównie – reflektory.

Fabryczne wyposażenie pojazdów w oświetlenie zewnętrzne jest dostosowane do jazdy w normalnych warunkach, po drogach z twardą nawierzchnią. Dodatkowo wytwórnie montują wewnątrz standardowych kloszy lub w osobnych lampach na stałe połączonych z karoserią, światła przeciwmgłowe o specjalnej charakterystyce. Taki zestaw świateł w zupełności wystarczy dla normalnej eksploatacji, przy jeździe z prędkością poniżej maksymalnej dopuszczalnej. Jest jednak o wiele za mały dla jazdy sportowej, podczas której pokonywane są zarówno drogi najwyższej kategorii, jak i bezdroża, w bardzo różnych warunkach, często nocami przy padającym deszczu lub śniegu. Prędkości, rozwijane przez sportowe samochody w czasie zawodów lub treningów, zwłaszcza na zamkniętych odcinkach specjalnych, znacznie przewyższają dozwolone. W takich sytuacjach dodatkowe światła, oświetlające drogę i pobocza, zwłaszcza reflektory dalekiego zasięgu, są niezbędne dla bezpiecznej jazdy.

Typowymi światłami dodatkowymi, montowanymi w samochodach użytkowanych nie w celach sportowych, są reflektory przeciwmgłowe i dalekiego zasięgu, a od niedawna ogromną popularność zyskują światła do jazdy dziennej, zwłaszcza takie, w których żarówki zastąpiono diodami elektroluminescencyjnymi o dużej sile światła przy niewielkim zapotrzebowaniu na moc zasilającego je prądu. Przepisy dopuszczają także stosowanie dodatkowych ruchomych reflektorów dla oświetlania przydrożnych przedmiotów, ale muszą one być tak podłączone, aby ich uruchomienie nie było możliwe podczas jazdy.

Zobacz też: AFL

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama