reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Słownik > Świece zapłonowe

Świece zapłonowe

Świeca zapłonowa służy do wytworzenia iskry, potrzebnej do zapłonu mieszanki benzynowo-powietrznej.

Świeca zapłonowa składa się z trzech zasadniczych części, Są nimi:

– elektroda centralna;
– izolator ceramiczny
– metalowy korpus.

Elektroda centralna ma postać pręta, który ciągnie się przez całą długość świecy. Do niej dostarczane jest wysokie napięcie. Pręt ten jest zatopiony w ceramicznym izolatorze. Izolator jest szczelnie osadzony w korpusie, który od dołu zakończony jest gwintem o niewielkim skoku, umożliwiającym wkręcanie i wykręcanie świecy z głowicy silnika. Górna część korpusu jest uformowana w znormalizowany sześciokąt, dzięki któremu do wkręcania i wykręcania świecy można stosować specjalny klucz nasadowy. W dolnej części korpusu znajduje się co najmniej jedna elektroda, której koniec jest skierowany ku elektrodzie centralnej. Odległość pomiędzy nimi jest ściśle określona i wynosi, zależnie od typu silnika, od 0,4 do 0,7 mm. Tylko w nielicznych przypadkach jest ona powiększona do 1,2 mm. Odległość tę można regulować przez ostrożne doginanie lub odginanie elektrody zewnętrznej.

Świece podczas pracy bardzo się rozgrzewają, dlatego ciepło z nich musi być odprowadzane do znacznie chłodniejszej głowicy silnika. Zdolność odprowadzania ciepła określa tzw. wartość cieplna świecy. Dawniej można ją było odczytać z symbolu świecy według wzoru, opracowanego przez firmę „Bosch”. Była to trzycyfrowa liczba. Im większa jej wartość, tym świeca miała wyższy współczynnik odprowadzania ciepła, a więc była „chłodniejsza”.

Obecne symbole na świecach mówią niewiele lub nic nie mówią o wartości cieplnej świecy. Są to z reguły pozycje katalogu, w którym zwykle nie wspomina się o tym parametrze, przedkładając nad nią informacje o wymiarach świecy i typach silników, w których można ją zastosować.

Zobacz też: Twin Spark

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama