reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Słownik > Odmrażacze

Odmrażacze

Zimową porą nieocenione usługi w eksploatacji pojazdu odgrywają różnego rodzaju odmrażacze. Obecnie najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są odmrażacze płynne.

Z użycia wychodzą odmrażacze elektryczne, znajdujące zastosowanie jedynie do zamków w drzwiach i pokrywie bagażnika oraz do kłódki przy bramie. Były one zasilane z baterii, a elementem odmrażającym był odcinek drutu oporowego. Ich zaletą było dość szybkie rozmrożenie zamka, wadą – możliwość poparzenia się, gdy urządzenie przypadkiem włączyło się w kieszeni.

Płynne odmrażacze mają szerokie zastosowanie. Są one jednak wąsko „wyspecjalizowane”. Tak więc znakomity odmrażacz do szyb, który także szybko rozmrozi pokryte lodem piórka wycieraczek, nie może być stosowany do rozmrażania zamków, ponieważ nie zawiera żadnych dodatków antykorozyjnych lub zawiera je w ilości symbolicznej, ponadto nie ma żadnych właściwości smarnych, jakie powinien posiadać dobry odmrażacz do zamków. Jest to podyktowane tym, iż na szyby samochodowe nie wolno nanosić nawet najmniejszych ilości tłuszczu, który powoduje rozmycie obrazu oraz powstawanie różnych refleksów świetlnych.

Dobry odmrażacz do zamków ma w sobie zarówno substancje oleiste do delikatnego smarowania wnętrza zamka, jak i dodatki antykorozyjne i konserwujące, dzięki czemu użycie go nie skraca żywotności mechanizmu zamka ani nie niesie ryzyka jego zacinania się np. po wypłukaniu z niego smaru przez odmrażacz do szyb, zawierający dodatek emulgatora tłuszczów.

Wszystkie płynne odmrażacze są wytwarzane na bazie różnych alkoholi. Najczęściej podstawowym składnikiem jest alkohol etylowy. Z tego względu jeżeli odmrażacz jest stosowany na wewnętrzne powierzchnie szyb pojazdu lub podczas odmrażania przedniej szyby przedostał się do układu nawiewu powietrza, należy zadbać o dobre przewietrzenie wnętrza auta, dla uniknięcia posądzenia o jazdę „na podwójnym gazie” przez policję podczas kontroli drogowej.

Odmrażacz do zamków może być także stosowany do odmrażania wyłączników drzwiowych, które potrafią zamarznąć, gdy przez nieszczelne uszczelki przedostanie się do ich wnętrza nawet niewielka ilość wody, a nie zostały wcześniej zakonserwowane odpowiednim preparatem hydrofobicznym lub innym środkiem do konserwacji styków w instalacji elektrycznej pojazdu. Ten sam odmrażacz można zastosować także do rozmrożenia różnych cięgieł (linek), który zamokły podczas roztopów i zamarzły po nadejściu mrozu. Wykonanie tej operacji jest dość kłopotliwe, ponieważ płyn rozmrażający trzeba wprowadzić do wnętrza pancerza linki, a można to zrobić dopiero po odłączeniu jednego z jej końców, posługując się strzykawką lekarską z bardzo cienką igłą.

Zobacz też: Oleje w samochodzie

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama