reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opisy silników > Silnik Renault 1.6 dCi Twin Turbo 160 KM

Silnik Renault 1.6 dCi Twin Turbo 160 KM

Nowy wysokoprężny silnik Renault 1.6 dCi Twin Turbo dzięki rozwiązaniom stosowanym w F1 ma zapewnić wysokie osiągi przy niskim zużyciu paliwa. Jakie usprawnienia przeszedł najnowszy motor z Francji?

Silnik 1.6 dCi 130 KM za230 milionów Euro!

Wprowadzony do oferty w 2011roku wysokoprężny silnik 1.6 dCi 130 KM doczekał się istotnej modernizacji. Dzięki zastosowaniu podwójnego turbodoładowania moc jednostki napędowej wzrosła o 30 KM osiągając 160 KM. Ulepszona jednostka napędowa 1.6 dCi 160 KM Twin Turbo podobnie jak poprzednia korzysta z rozwiązań, które są efektem doświadczenia Renault w produkcji silników do bolidów Formuły 1. Cechą charakterystyczną obu motorów 1.6 dCi jest nowatorska konstrukcja kilku ich elementów, mających istotny wpływ na redukcję tarcia w silniku oraz poprawę ich chłodzenia.

Zobacz też: Silnik Opla 1.0 Turbo 12V SIDI

Poprzeczny obieg płynu chłodzącego

Poprzeczny obieg płynu chłodzącego jest stosowany w Formule 1 dla maksymalnego zwiększenia skuteczności chłodzenia silnika i zmniejszenia oporów przepływu, co pozwala na stosowanie mniejszych, a więc mniej energochłonnych pomp wodnych. Oba elementy zostały wykorzystane w silniku R9M oraz uzupełnione o koncepcję głowicy z podwójnym płaszczem wodnym, co pozwala na lepszą kontrolę przepływu płynu chłodzącego, a w efekcie skuteczniejsze chłodzenie najgorętszych stref (komory spalania, kanały wtryskiwaczy) z zapewnieniem identycznego chłodzenia każdego cylindra. Płyn chłodzący jest zasysany za pompą wody i nie krąży wokół komór spalania. Zapewnia to bardziej skuteczne chłodzenie głowicy, co pozwala na zwiększenie mocy jednostkowej silnika. Ponadto taki naturalny obieg płynu chłodzącego umożliwia zmniejszenie zużycia energii przez pompę wodną, co ma korzystny wpływ na zużycie paliwa i emisję CO2.

Zdj.1: Silnik  1.6 dCi Twin Turbo wyposażony w dwie szeregowo zamontowane turbosprężarki

Pierścienie typu U-flex

Pierścienie typu U-flex, stosowane od ponad 10 lat w Formule, ze względu na swój kształt (w przekroju ma kształt litery "U") są bardziej elastyczne, a dzięki temu lepiej dopasowują się do odkształceń cylindra powstałych na na skutek działania wysokich temperatur i ciśnienia. W rezultacie stanowią udany kompromis pomiędzy skutecznością działania pierścieni (zgarnianie oleju z płaszcza cylindra w celu ograniczenia jego zużycia) a redukcją tarcia zachodzącego pomiędzy nimi a ściankami cylindrów.

Zobacz też: Silnik BMW 1.5 TwinPower Turbo : opis i budowa

Silnik 1.6 dCi 160 KM: dwie turbosprężarki zamiast jednej

Najistotniejszym usprawnieniem silnika wydaje się być zastosowanie dwóch turbosprężarek pracujących w sposób sekwencyjny, zamiast jednej, wyposażonej w turbinę o zmiennej geometrii kierownic.  Pierwsza turbosprężarka o bardzo małej bezwładności pozwala na uzyskanie znacznego momentu obrotowego dostępnego już od najniższych obrotów, co zapewnia bezzwłoczną reakcję silnika przy ruszaniu z miejsca i zmianie biegów. Gwarantujące elastyczną i dynamiczną jazdę 90% momentu obrotowego jest dostępne już przy 1 500 obr./min, co umożliwia bezzwłoczne reakcje silnika, dobre przyspieszenia na niskich obrotach i błyskawiczne wchodzenie na obroty. Druga turbosprężarka wkracza do akcji przy wyższych obrotach i umożliwia bezproblemowe osiągnięcie wysokiej mocy (100 KM/litr pojemności skokowej). Zapewnia tym samym ciągłe, równomierne przyspieszenie.

Zobacz też: 2UR-GSE: 5-litrowe serce Lexusa IS-F

Silnik 1.6 dCi 160 KM: osiągi

Na skutek poczynionych zmian w sposób istotny zmieniły się moc i moment obrotowy nowego silnika 1.6 dCi. Nowa jednostka napędowa osiąga maksymalnie 160 KM mocy (30 KM więcej) przy 4000 obr./min i 380 Nm momentu obrotowego (60 Nm więcej) przy 1750 obr./min.

Zobacz też: Silnik 5.0 V10 KM w BMW M5 - czym zyskał uznanie wśród miłośników marki?

Nowe rozwiązania w silniku 1.6 dCi 160 KM Twin Turbo

W nowym silniku 1.6 dCi ciśnienie wtrysku paliwa sięga 1800 Bar (czyli o barów więcej niż w odmianie o mocy 130 KM). Układ wtryskowy współpracuję z filtrem cząstek stałych, dzięki czemu spełnia on wymagania normy czystości spalin Euro 6b

Cechą nowego silnika jest również zastosowanie specjalnych powłok diamentopodobnych DLC (Diamond Like Carbon) na popychaczach zaworów. Ich wysoka odporność na ścieranie ma także wpłynąć na zmniejszenie oporów tarcia w układzie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama