REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
3-cylindrowy silnik BMW 1.5 TwinPower Turbo ma osiągać moc nawet 225 KM!
3-cylindrowy silnik BMW 1.5 TwinPower Turbo ma osiągać moc nawet 225 KM!
BMW

REKLAMA

REKLAMA

BMW wprowadza silnik 1.5 TwinPower Turbo wyposażony w 3 cylindry. Docelowa moc to 225KM.

Mała pojemność silnika i duża moc

Downsizing to trend, który coraz silniej zaznacza swą obecność w motoryzacyjnym świecie. Coraz większa popularność małolitrażowych jednostek napędowych o dużych mocach powoduje, że nawet największe tuzy branży samochodowej opracowują nowe konstrukcje w myśl tej idei.

REKLAMA

BMW to koncern znany z tworzenia luksusowych samochodów o wyraźnie sportowych ambicjach. Wiele modeli tej bawarskiej firmy stało się ikonami w swej klasie i jednocześnie wzorcami, za którymi podąża ich konkurencja. Z tego powodu entuzjaści niemieckiej marki z zażenowaniem i rozgoryczeniem przyjęli informację, że BMW wprowadzi do swej oferty silnik o zaledwie trzech cylindrach.

Silnik 1.5 TwinPower Turbo

Jednostka napędowa 1.5 TwinPower Turbo to turbodoładowany, rzędowy motor o mocy od 124-225KM. Budowany według nowej, modułowej koncepcji BMW dotyczącej tworzenia silników, posiada 3 cylindry, każdy o pojemności 500 cm3. Rozwiązanie to, wspólne dla wszystkich nowych silników BMW (zarówno benzynowych jak i diesla), pozwala na optymalizację procesu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrze. W rezultacie inżynierowie opracowując jak najefektywniejszą komorę spalania np. dla 3-litrowego silnika N55, mogli później wykorzystać ten sam projekt w mniejszych np. czterocylindrowych jednostkach.

Zobacz też: TwinPower Turbo, a Twin-Turbo - różnice

Aby wyeliminować charakterystyczne drgania spotykane w silnikach o trzech cylindrach, jednostka 1.5 TwinPower Turbo posiada specjalny wałek równoważący drgania powstałe w wyniku bezwładności pierwszego i drugiego rzędu. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby właściciel pojazdu z logiem BMW mógł odczuwać tego typu dyskomfort.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1.5 TwinPower Turbo: bezpośredni wtrysk benzyny High Precision Injection

Silnik 1.5 TwinPower Turbo należy do rodziny motorów Efficient Dynamics, przez co nie zabrakło w nim rozwiązań wpływających na bardziej efektywne wykorzystanie paliwa. Do tych najważniejszych należy m.in. system bezpośredniego wtrysku benzyny High Precision Injection. Układ ten, wykorzystujący do pracy piezoelektryczne wtryskiwacze, pozwala na ograniczenie dawki paliwa nawet do poziomu 2 miligramów.

1.5 TwinPower Turbo: VALVETRONIC

REKLAMA

Niezwykle ważne w nowoczesnych silnikach jest także odpowiednio dopracowany system zmiennych faz rozrządu. Tu BMW korzysta z podwójnego systemu Vanos, dopracowywanego od połowy lat 90-tych. Poza tym, skok zaworów ssących w silniku 1.5 TwinPower Turbo jest regulowany przez układ VALVETRONIC.

Najnowsza generacja układu VALVETRONIC to konstrukcja z czopem mimośrodowym, która umożliwia precyzyjne sterowanie zmiennym wzniosem zaworu ssącego. Ze względu na zakres regulacji wzniosu zaworu, w normalnych warunkach pracy silnika przejmuje on funkcję przepustnicy. W rezultacie zmniejszają się zawirowania i zwiększa prędkość przepływu ładunku dozowanego, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Silnik wyróżnia się większą dynamiką i szybkością reakcji, bowiem w porównaniu z układami z tradycyjną przepustnicą, w układzie VALVETRONIC ciśnienie przy zaworach ssących ma zawsze podobną, odpowiednią wartość, co znacznie skraca czas potrzebny do wypełnienia kolektora dolotowego świeżym powietrzem, gdy kierowca musi zdecydowanie przyśpieszyć.

1.5 TwinPower Turbo: budowa

To co łączy jednostkę 1.5 TwinPower Turbo z pozostałymi motorami z serii Efficient Dynamics to także m.in. aluminiowa skrzynia korbowa, układ łańcucha rozrządu zamiast paska wieloklinowego, rozmieszczenie śrub głowicy cylindra oraz wysokogatunkowa powłoka wewnętrznych powierzchni cylindra.

Zobacz też: Silnik 4,4l Twin Turbo w BMW M5 - jak działa?

1.5 TwinPower Turbo: turbosprężarka Twin Scroll

Niezwykle istotne jest także zastosowanie dwukanałowej turbosprężarki typu Twini Scroll oraz intercoolera chłodzącego powietrze. Rozwiązanie to ma ogromny wpływ zarówno na uzyskanie tak wysokiej mocy z jednego litra pojemności skokowej, jak i na zwiększenie wartości i zakresu momentu obrotowego silnika.

1.5 TwinPower Turbo: dźwięk silnika

REKLAMA

Nowy silnik 1.5 TwinPower Turbo ze względu na liczbę cylindrów wyróżnia się także brzmieniem. Trzeba bowiem pamiętać, że częstotliwość dźwięku jednostki trzycylindrowej wzrasta o 50 % szybciej niż w przypadku silnika czterocylindrowego.

Jak nowy silnik się sprawuje? NA chwilę obecną nie możemy wydać opinii bowiem BMW nie ma w polskiej ofercie tego silnika. Pierwsze zachodnie testy BMW serii 1 z tym silnikiem każą być jednak optymistami – silnik jest dynamiczny, ma rasowe brzmienie i łatwo wkręca się na obroty. Jak będzie w rzeczywistości pokażą testy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA