| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opisy silników > Z tymi silnikami mogą być problemy: FIAT 1.9 JTDm 16V 150 KM

Z tymi silnikami mogą być problemy: FIAT 1.9 JTDm 16V 150 KM

Silnik Fiata 1.9 JTDm 16V 150 KM to bardzo udana konstrukcja. Dobre osiągi idą w parze z małym zapotrzebowaniem na paliwo. Należy jednak zwrócić uwagę na główne usterki silnika 1.9 JTDm 150KM.

Jednostki napędowe Fiata zawsze należały do bardzo nowatorskich i zaawansowanych technicznie. To przecież właśnie włoski silnik 1.9 JTD był pierwszą konstrukcją wykorzystującą wtrysk paliwa typu Common Rail. Kolejne generacje tego motoru zapewniały coraz lepsze osiągi przy istotnym ograniczeniu zużycia paliwa. Omawiana wersja z wtryskiem typu wtrysk typu MutiJet zadebiutowała w 2004 roku w Alfie Romeo 156. Jego następcą jest jednostka 2.0 MultiJet o mocy 165KM, która zadebiutowała w Lancii Delta w 2008 roku.

Problemy silnika 1.9 JTDm mają specyficzny charakter. Tak naprawdę to bardzo udana i trwała konstrukcja, dużo lepsza od niemieckich odpowiedników pokroju 2.0 TDI PD. Trzeba jednak pamiętać, o wykonaniu przy nim pewne czynności w celu zapobiegnięcia jego awarii.

Zobacz też: Z tymi silnikami mogą być problemy: BMW 2.0d N47

Silnik 1.9 JTDm 150KM - urywające się klapy wirowe

Klasycznym problemem tego silnika (jak i wielu innych nowoczesnych  jednostek diesla) są urywające się klapy wirowe w kolektorze ssącym oraz spadająca listwa sterująca ich pracą. Jeśli chociażby jedna z klap z wpadnie do cylindra, skutki dla silnika mogą być opłakane. Producent zmieniał jego konstrukcje pod koniec 2007 roku, ale problem nie ustał w pełni. Tak naprawdę winę za osadzanie się nagaru na klapach ponosi w dużej mierze konstrukcja nowoczesnych diesli, oparta m.in. na zaworze EGR. Na klapach gromadzi się olej pochodzący z odpowietrzenia skrzyni korbowej, który później zostaje wypalony przez powietrze dostarczane przez zawór EGR do kolektora ssącego. Nagar nagromadzony w kolektorze i na klapach wirowych powoduje, że zaczyna osłabiać się ich przytwierdzenie do osi obrotu. W rezultacie klapy wirowe obluzowują się i zaczynają się opierać o plastikową ściankę kolektora. Gdy mechanizm ulegnie zacięciu (klapa oprze się o ściankę kolektora) dochodzi do zrzucenia listwy sterującej ich pracą i nie rzadko do urwania się którejś z klap. Nie ma się jednak co martwić na zapas, bowiem istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu. W ostateczności można usunąć nawet klapy, ale w osobistej ocenie, lepszym pomysłem jest usunięcie zaworu EGR i pozostawienie klap wirowych w kolektorze (oczywiście o ile kolektor jest jeszcze sprawny).

Zobacz też: EGR a klapy wirowe - czemu psują się nowoczesne kolektory dolotowe?

Silnik 1.9 JTDm 8V ma inną głowicę i nie posiada kolektora z regulowaną długością kanałów dolotowych (nie ma klap wirowych).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »