reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Astra F: kontrola układu wydechowego i obwodu recyrkulacji spalin

Opel Astra F: kontrola układu wydechowego i obwodu recyrkulacji spalin

Kontrola odwodu recyrkulacji spalin i układu wydechowego jest bardzo łatwa do wykonania. W poradniku tym pokażemy jak wykonać taki przegląd w Oplu Astra F.

Taki przegląd zalecamy wykonać minimum 2 razy w roku. Zaczniemy od układu wydechowego. Najmniej narażona na działanie rdzy jest przednia rura razem z katalizatorem (jeśli występuje). Jest to pierwszy odcinek, jaki pokonują gazy. To właśnie mieszanina tych gazów z zebraną w tłumiku wodą powodują rdzę. Taki sam efekt powoduje sól, która jest używana w okresach zimowych. Kontakt rozgrzanego tłumika z zimną wodą również nie jest korzystny. Taka sytuacja doprowadza do powstania mikropęknięć. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jak chociażby uderzenia kamieni, również przyczyniają się do krótszej eksploatacji.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana świec zapłonowych

W celu dokładnej kontroli najwygodniej unieść cały samochód, żeby mieć swobodny dostęp do wszystkich elementów. Zaczynamy od sprawdzenia gumowych wieszaków. Kontrolujemy czy nie są uszkodzone lub pęknięte. Jeżeli stwierdzimy, że są zbyt wyciągnięte, można je wymienić. Cena nie powinna przekroczyć kilku złotych za sztukę. Następnie sprawdzamy połączenia śrubowe. Muszą być dobrze dokręcone, jednak z nie za dużą siłą.

Zobacz też: Opel Vectra A: przegląd układu hamulcowego

Kolejny krok to sprawdzenie szczelności układu w Oplu Astrze F. Jeżeli słychać syczenie, a silnik pracuje bez zmian, oznacza to nieszczelność układu. Wówczas należy sprawdzić wszystkie połączenia. Podobny, lecz bardziej głuchy dźwięk może świadczyć o przerdzewiałym układzie wydechowym. Na korozję najbardziej narażone są miejsca spawów. Najlepiej opukać je młotkiem. Jeśli wytrzymają taką próbę, to nie wymagają wymiany.

Przechodzimy do sprawdzenia obwodu recyrkulacji spalin w Oplu Astrze F. W silnikach 1.6 i 1.8 znajduje się zawór EGR, który można sprawdzić we własnym zakresie. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy pracujący na biegu jałowym. Wsuwamy od dołu dwa palce w otwór w obudowie i opieramy je na płytce mocującej przeponę. Pociągamy za cięgło linki gazu i zwiększamy obroty. Jednocześnie powinien być ruch do góry płytki mocującej przeponę w zaworze.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana oleju silnikowego

Teraz na biegu jałowym dociskamy palcami płytkę mocującą przeponę do góry. W tym momencie musi być odczuwalny spadek prędkości obrotowej silnika. Jeśli w obydwu przypadkach nie ma pożądanego efektu to należy wyczyścić lub wymienić zawór.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W celu dokładnej kontroli najwygodniej unieść cały samochód, żeby mieć swobodny dostęp do wszystkich elementów.
W celu dokładnej kontroli najwygodniej unieść cały samochód, żeby mieć swobodny dostęp do wszystkich elementów.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama