| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Sprawny układ hamulcowy jest bardzo ważny. W poradniku tym pokażemy jak dokonać przeglądu układu hamulcowego w Mercedesie A klasy W168.

Kolejny krok to sprawdzenie grubości klocków i tarcz hamulcowych. Do wykonania tej czynności również nie są potrzebne specjalne narzędzia. Jeżeli nasze auto jest wyposażone w alufelgi, to możemy ocenić stan klocków i tarcz przez otwór w obręczy. W celu dokładniejszego pomiaru konieczne jest zdjęcie koła. Właściciele modeli z felgami stalowymi muszą zdemontować koła.

Luzujemy śruby koła i unosimy samochód za pomocą tradycyjnego lewarka. Zdejmujemy koło i sprawdzamy grubość klocka. Granica zużycia to 2mm bez metalowej płytki. Sprawdzamy dokładnie zacisk hamulcowy pod względem wycieków płynu hamulcowego. Jeżeli występuje taka usterka, to należy oddać zacisk do naprawy. Zbyt duży rant na tarczy hamulcowej kwalifikuje ją do wymiany. Jeżeli jej powierzchnia jest nierówna (wyżłobienia w granicy 1mm) to również czeka nas wymiana.

Przechodzimy do hamulca bębnowego. Zaczniemy od sprawdzenia grubości okładzin. W tym celu unosimy tył samochodu za pomocą podnośnika i podkładamy podstawki. W tylnej części hamulca bębnowego, na tarczy nośnej, znajduje się specjalny otwór kontrolny, który jest zaślepiony za pomocą korka. Wyjmujemy go i świecimy w niego za pomocą latarki. W ten sposób oceniamy wzrokowo grubość okładziny.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

Granica zużycia to 1.5mm bez metalowej płytki. Na końcu wkładamy korek w otwór kontrolny. W celu sprawdzenia stanu tarczy, należy zdemontować bęben hamulcowy. Zdejmujemy dekiel ochronny po środku bębna i odkręcamy śrubę mocujące. W przypadku kiedy bęben nie będzie chciał zejść, należy opukać go delikatnie za pomocą młotka.

Po zdjęciu bębna oceniamy jego powierzchnię roboczą. Jeżeli próg jest zbyt duży, a do tego powierzchnia robocza posiada wyżłobienia, to należy wymienić bębny lub oddać je do przetoczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »